Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.04.2017 11:50 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Sebastian Czarnecki Placówka:Brak
Wolność dla mediów

Wolność słowa powinna być najistotniejszym elementem funkcjonowania mediów na świecie. Niestety według najnowszych raportów wolność prasy z roku na rok staje się coraz mniejsza – nawet w państwach, które uważają się za demokratyczne. Dziś, 20 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy. Dzień, który ma przypomnieć wszystkim o fundamentalnych zasadach, jakich powinno się przestrzegać w wolnych mediach.

Święto zapoczątkowała deklaracja z Windhoek, którą ogłoszono 3 maja 1991 roku. Seminarium zorganizowane przez UNESCO i ONZ poparło niezależną i pluralistyczną prasę w Afryce na rok po uzyskaniu niepodległości przez Namibię. Jeszcze tego samego roku pozarządowa międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic, która monitoruje poziom pluralizmu i wolności mediów, uznała dzień 20 kwietnia Międzynarodowym Dniem Wolności Prasy.

Właśnie tego dnia Reporterzy bez Granic corocznie przygotowują Światowy Ranking Wolności Prasy, który analizuje i ocenia funkcjonowanie mediów w 180 państwach. Lista krajów jest tworzona na podstawie ankiet, które wypełniają dziennikarze, prawnicy, naukowcy i obrońcy praw człowieka z całego świata. Ankietowani biorą pod uwagę ataki na dziennikarzy, niezależność polityczną mediów, transparentność i infrastrukturę medialną, stopień pluralizmu, szerokość ram prawnych, poziom nadużyć oraz autocenzurę.

Wszystkie rankingi podają, że z roku na rok media na całym świecie mają coraz mniejszą wolność w swoich działaniach. Christophe Deloire, sekretarz generalny RWB (Reporters Without Borders), mówił, że władze coraz częściej starają się przejmować kontrolę w swoich państwach i ingerować w pracę mediów. Dodał także, że świat wkracza w erę propagandy, ponieważ nowe technologie pozwalają na coraz łatwiejsze zwracanie się do informacji publicznej niskim kosztem.

Nawet liderzy poprzednich rankingów, czyli Finlandia, Holandia, Dania i Norwegia rokrocznie spadają w kolejnych notowaniach. Mimo że ciągle zajmują miejsca na podium, to wskaźnik wolności ich mediów coraz bardziej się obniża. W zeszłorocznym zestawieniu brutalny spadek z 18. na 47. miejsce zanotowała Polska. Jak przedstawiło RWB w swoim raporcie: „Krótko po wygranych wyborach w 2015 r. konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość przyjęło ustawę medialną upoważniającą rząd do powoływania i odwoływania szefów publicznej telewizji i radia.”

Na samym końcu rankingu od wielu lat znajdują się Chiny, Syria, Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea. Autorzy raportu określają te państwa jako „największą informacyjną dziurę na świecie” W Erytrei zbudowano nawet specjalne więzienie dla dziennikarzy, gdzie przebywa obecnie jedenastu przedstawicieli mediów.

W ostatnich latach doszło do aż 201 aresztowań przedstawicieli mediów oraz 161 internautów. Najwięcej dziennikarzy zostało aresztowanych rok temu w Turcji, kiedy to władze skazały 42 redaktorów za poparcie zamachu stanu. W samym 2017 roku zamordowano pięciu dziennikarzy, jednego asystenta mediów i jednego internautę w Syrii, Afganistanie, Meksyku i Iraku. Liczba morderstw na przestrzeni ostatnich lat jest jednak o wiele bardziej przerażająca.

Wydawać by się mogło, że wolność mediów jest oczywista dla ich rzetelnego funkcjonowania, ale nawet zapisy konstytucyjne nie chronią ich w stu procentach przed ingerencją ze strony władz. Reporterzy bez Granic od wielu lat starają się walczyć z tym zjawiskiem, jednak ich działania niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jak będzie wyglądał tegoroczny ranking, przekonamy się niebawem.

W niedzielę 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji chcielibyśmy, żebyście dzielili się swoimi przemyśleniami w formie wpisów, komentarzy i krókich notek, które mogłyby poinformować czytelników o przestrzeganiu i poszanowaniu prawa autorskich oraz ich konsekwencjach.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10406001

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.