Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.04.2017 09:28 Miasto:Elbląg Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
Tradycje Wielkiej Nocy

Mamy wiele tradycji i obyczajów wielkanocnych, które wywodzą się z czasów pogańskich. Choć zakorzenione w naszym narodzie zwyczaje obowiązywały przez stulecia, to dziś niewielu z nas o nich pamięta. Dlatego warto przed Wielkanocą odświeżyć pamięć o kilku z nich.

Święta wielkanocne to niezwykły czas, kiedy to tradycje ludowe, zwyczaje religijne i świat przyrody splatają się w całość. W tym czasie chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Jezusa, a przyroda budzi się do życia. W naszej tradycji istnieje szereg obyczajów, które są z tym związane. Od bardzo dawna obrzędy te są kultywowane, jednak mało kto pamięta o wszystkich zwyczajach związanych z Wielkanocą.

Dawniej w Środę Popielcową kultywowano zwyczaj topienia Judasza. Do wydarzenia przygotowywano się kilka dni wcześniej, robiąc wielką kukłę ze słomy i niepotrzebnych ubrań. W dniu Popielca wleczono ją na łańcuchu po wioskach, gdzie była okładana kijami, a na koniec wrzucano ją do stawu lub bagna. Co stanowiło symbol sprawiedliwości.

Za czasów naszych pradziadków w Wielki Czwartek, w każdej wsi i w każdym mieście, młodzież biegała z grzechotkami by wygonić Wielki Post.  Kiedyś, tak jak i dziś, do Niedzieli Wielkanocnej milkły kościelne dzwony, a w kościołach przetrwał zwyczaj obmywania stóp dwunastu mężczyznom, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Kilkadziesiąt lat temu ludzie w trakcie Wielkiego Postu nie spożywali cukru, nabiału, mięsa, ani tłuszczów zwierzęcych. Głównymi daniami w jadłospisie był żur i śledź. Dlatego kiedy nadchodził Wielki Piątek odbywał się tzw. pogrzeb żuru i śledzia lub wieszanie śledzia i pogrzeb żuru. W tym dniu hucznie żegnano te dwie potrawy - wieszano śledzia zrobionego z drewna na drzewie, a garnek z żurem zakopywano poza wsią lub wylewano, po czym zabierano się do przyrządzania potrwa wielkanocnych. Ludzie wierzyli, że Wielka Sobota to czas na duchowe przygotowanie się do Zmartwychwstania.

Do dziś zachował się zwyczaj poszukiwania prezentów od wielkanocnego zajączka. Jak tradycja nakazuje, w Wielką Niedzielę po śniadaniu wyrusza się na poszukiwanie ukrytych  przez zajączka prezentów.

Tradycji wielkanocnych jest wiele. Niektóre odeszły w nie pamięć, a inne zaś są do dziś kultywowane. Każdym region obchodzi je na swój sposób. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145287

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.