Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.04.2017 10:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Książka Prasa Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
XIX-wieczny świat Żuław i Delty Wiślanej

Ludwig Passarge ponad 160 lat temu wybrał się w niezwykłą podróż po naszym regionie. Wrażenia z wycieczki spisał w dzienniku, który został opublikowany w języku niemieckim w 1857 roku. Dzięki publikacji „Z Wiślanej Delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856” odkrywamy jak wyglądały XIX-wieczne Żuławy, a także miasta takie, jak Elbląg, Malbork, Tczew czy Gdańsk.

Ludwig Passarge - albo Louis Passarge, autor sam używał francuskiej formy do zapisu swojego nazwiska – urodził się w 1825 roku w dawnych Prusach Wschodnich, w miejscowości Wolittnick (obecnie Primorskoje w Rosji), w powiecie Heiligenbeil (Mamonowo). Zmarł w 1912 roku w zachodnich Niemczech. Był pisarzem, podróżnikiem, tłumaczem i wydawcą, a z wykształcenia był prawnikiem. Od młodości uwielbiał podróżować po świecie.

„Luis Passarge był bystrym obserwatorem i świetnym pisarzem. Jego relacje są wnikliwe i dalekie od powierzchności. Miał gruntowne wykształcenie, rozległe zainteresowania i świetną pamięć i umiał swoje spostrzeżenia przelać na papier w atrakcyjny, wręcz pasjonujący sposób” - tak opisuje twórcę Andrzej Januszajtis, autor słowa wstępnego do książki.

Dzieło „Z Wiślanej Delty” zostało opublikowane w 2016 roku przez znane gdańskie wydawnictwo „Oskar”. Książka została przygotowana, opatrzona w przypisy i posłowie przez Jacka Borkowicza, a  przetłumaczona przez Wawrzyńca Sawickiego. Całość liczy 369 stron oraz zwiera liczne grafiki ze zbioru Krzysztofa Gryndera przedstawiające tamtejszy świat. Polska publikacja Passarge’a stanowi pierwsze wznowienie całości tekstu.

Autor opisał w książce miasta przylegające do Żuław, a wraz z nimi zabytki stanowiące krajobraz kulturalny XIX wieku. W publikacji czytelnik odnajdzie m.in. opis budowy mostu przez Wisłę w Tczewie, Dworu Artusa i Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku, Zamku Krzyżackiego w Malborku, a także liczne opisy wałów, równin i wierzb, będących symbolem żuławskim. Przy tym Passarge nakreśla nie tylko krajobraz czy hydrotechnikę regionu, ale również ludzi, ich obyczaje i tradycje, a także sposób w jaki kształtowali terany Żuław.

Książka „Z Wiślanej Delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork. Szkice z podróży 1856” ma formę „szkiców podróżnych”, które przedstawiają nasz region sprzed 160 lat, dziś już nie istniejący. Wyruszając w podróż z Ludwigiem Passargem odkrywamy te niezwykłe miejsca, poznajemy ich mieszkańców oraz ich zwyczaje. Z każdą kolejną stroną obserwujemy, jak autor coraz pozytywniej odnosi się do tego regionu. Od początkowego sceptycyzmu do żywego zainteresowania. Ludwig Passarge posiada niezwykły dar obserwacji, dzięki któremu szczegółowo przedstawia architekturę miast, ich sposób funkcjonowania oraz kulturowy klimat.  

Każda osoba, która interesuje się życiem i tradycjami starodawnego regionu Żuław i Pomorza może sięgnąć po tę książkę. Gorąco zachęcam do lektury, jestem przekonana, że nikt się nią nie rozczaruje, bo jest to niezapomniana podróż w nieznane. Tu nasuwają mi się słowa Andrzeja Januszajtisa:

„>>Z delty Wisły<< jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron, z którego wiele przetrwało do dziś”.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10788939

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.