Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.04.2017 08:20 Miasto:Elbląg Kategoria:Turystyka Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
Elbląg z wysokości
Fot. Krzysztof Prochera.
Fot. Krzysztof Prochera. (fot. Ellena)

Katedra św. Mikołaja jest najstarszym z zachowanych zabytków sakralnych w Elblągu i jednym z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Zrewitalizowana w 2015 roku wieża elbląskiej Katedry już 18 kwietnia zostanie udostępniona wszystkim, którzy chcą sprawdzić, co widać z jej szczytu.

Elbląg i jego okolice z wieży kościoła

Wieża katedry św. Mikołaja to niewątpliwie najlepszy punkt widokowy w Elblągu. Już 18 kwietnia zostanie otwarte wejście na tą 97-metrową konstrukcję. Na zwiedzających czeka nie lada wyzwanie. Aby podziwiać panoramę miasta muszą pokonać blisko 400 schodów. Podczas wspinaczki po kilku kondygnacjach można podziwiać dawne salki katechetyczne, gdzie w latach 60. odbywały się lekcje religii, sklepienia nad kryptą biskupów, a także dwa dzwony z dawnej świątyni św. Anny.

Taras widokowy, co roku udostępniany jest od 15 kwietnia (w tym roku, ze względu na przypadające w tym terminie Święta Wielkanocne od 18 kwietnia) do 15 października od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 17.00, w sobotę w godz. 10.00 – 14.00, a w niedzielę od 14.00 do 17.00. Maksymalny czas przebywania zwiedzających powyżej poziomu +2 wynosi 20 minut. Warto pamiętać, że ostatnie wejście na punkt widokowy odbywa się 30 minut przed zamknięciem. Szczegółowy regulamin korzystania z tarasu widokowego znajduję się przy wejściu do kościoła.

Historia kościoła św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja powstawała wraz z rozwojem i rozbudową Elbląga. Wzmianki o kościele pojawiły się 10 kwietnia 1246 roku w dokumencie lokacyjnym Starego Miasta. Pierwszy etap budowy ukończono w 1284 roku. W tym okresie nastąpił również rozwój handlu morskiego w Elblągu dlatego też patronem świątyni został święty Mikołaj, który uważany jest za opiekuna kupców i żeglarzy.  Pierwszym proboszczem kościoła został Gotfryd (Gogefriedus).

Początkowo katedra miała kształt niskiej hali budowlanej, którą systematycznie rozbudowywano. W kolejnych latach przedłużono nawy, wydzielono prezbiterium, wybudowano nowe kaplice oraz wydzielono nowe wejścia do świątyni. Od strony zachodniej dostawiono wieżę, a w następnych latach dostawiono dwie mniejsze, które miały służyć, jako wzmocnienie głównej wieży. Na najwyższej wieży w 1364 roku zwieszono dzwon. Prace budowalne zakończono w 1378 roku. W tym czasie zbogacono wnętrze kościoła o polichromię, zainstalowano organy, przebudowano zakrystię i wzniesiono emporę dla chóru dziecięcego.

26 kwietnia 1777 roku kościół został uszkodzony w wyniku pożaru, spowodowanego uderzeniem pioruna w wieżę kościoła. Zniszczeniu uległy sklepienia, wyposażenie kościoła, a także zawaliła się wieża. Udało się uratować wiele cennych przedmiotów m.in. ocalała chrzcielnica z brązu z 1387 roku, dzieło mistrza Bernhusera. Odbudowa kościoła trwała kilka lat. Prace renowacyjne świątyni objęły odbudowę sklepienia i dachu. Rekonstrukcji samej wieży dokonano dopiero w 1907 roku, wznosząc ją w stylu renesansowym na wysokość 97 metrów. Świątynia ponownie uległa degradacji podczas walk o Elbląg w 1945 roku. Zawaliły się stropy, a z wieży pozostał tylko wewnętrzny metalowy szkielet. Dzisiejszy kształt kościoła zawdzięczamy pracom budowlanym wykonanym w 1948 roku.

W 1992 roku kościół św. Mikołaja podniesiono do rangi katedry nowo utworzonej Diecezji Elbląskiej. Obecnie na wyposażenie świątyni znajduje się: Grupa Ukrzyżowania, figury 12 apostołów z XIV wieku, chrzcielnica z 1378 roku, ołtarze z innych kościołów Elbląga, Relikwia Krzyża Świętego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11142346

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.