Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.03.2017 11:22 Kategoria:Książka Prasa Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
O nekropoliach Warmii i Mazur

Przy współpracy Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach z Archiwum Państwowym powstała książka pt. Nekropolie Warmii i Mazur, przedstawiająca dzisiejszy stan dawnych cmentarzy, ich prawny sposób ochrony, a także wpływ nekropolii na współczesny krajobraz społeczno-kulturowy województwa. Publikacja została wyposażona w zdjęcia oraz teksty z dziedziny historii regionu oraz historii sztuki i architektury krajobrazu.

Nekropolie Warmii i Mazur to pierwszy tom nowej serii wydawniczej Archiwum Państwowego w Olsztynie - Dziedzictwo Warmii i Mazur, w którym zawarte są prace dotyczące zachowanych do dziś nekropolii, a także zagadnienia związane z naszym regionem.

Książka ukazuje szeroki wachlarz tematów związanych z cmentarzami i sztuką nagrobną. Począwszy od pracy Anny Długozimy, w której autorka porusza problematykę cmentarza w krajobrazie kulturowym, ujmując ją w różnych aspektach powiązań krajobrazowo-przyrodniczych, a także związki między sacrum a profanum. W publikacji zawarte są również dwie monografie poświęcone cmentarzowi w Lidzbarku Warmińskim i w podolsztyńskich Dajtkach. Wiktor Knercer przedstawia dzieje obecnego cmentarza komunalnego w Lidzbarku. Natomiast praca Andrzeja Kułyki zawiera historię cmentarza parafialnego w Dajtkach, w oparciu o historię regionu i wsi, która została napisana na podstawie materiałów źródłowych zebranych podczas prac prowadzonych na nekropolii. Badaczka Karolina Manikowska poświęciła swoją publikacje nekropoliom mennonickim, konfrontując je z historią regionu, historią sztuki oraz krajobrazem. Joanna Piotrowska przenosi czytelnika w inny obszar sztuki sepulkralnej, odkrywając ją w świątyniach. W jednym z artykułów, Janusz Jasiński opisuje nieistniejący już cmentarz Świętego Krzyża w Olsztynie. Druga publikacja tego autora dotyczy cmentarzy wojennych i wyznaniowych. Tam, poprzez inskrypcje umieszczone na nagrobkach, czytelnik poznaje historię Warmii i Mazur oraz ich mieszkańców. Z kolei Tekla Żurkowska odkrywa historię i symbolikę roślinności, sadzonej na cmentarzach, przy nagrobkach, a także będącej motywem na płytach nagrobnych. Na końcu tomu zamieszczone są wspomnienia Janusza Chłosty o powstaniu Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy, a także kilka uwag Janusza Jasińskiego poświęconych temu zagadnieniu.

Publikacja zawiera historię dawnych cmentarzy na terenie Warmii i Mazur, historię regionu oraz liczne zdjęcia, które pozwalają czytelnikowi na przybliżenie omawianego zagadnienia. Prace zawarte w książce są materiałem źródłowym o zapomnianych nekropoliach.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11901
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10789087

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.