Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.03.2017 13:05 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:Ewelina Bober Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Odkryj z nami tajemnice przeszłości Olsztyna

17 marca (piątek) o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie obędzie się promocja książki Hugo Bonka „Historia Olsztyna 1353-1772”. Tłumaczenie książki powstało na podstawie niemieckiego dzieła „Dier ermländische Zeit (1353 bis 1772)”, Allenstein 1930.

Kim był Hugo Bonka i co łączy go z Olsztynem? Jakie sekrety odkryli studenci germanistyki podczas podróży do przeszłości?  Jakie tajemnice skrywały najciemniejsze zakamarki olsztyńskiej bibliotek przez kilkadziesiąt lat? Na te pytania oraz inne będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania z inicjatorami i autorami tłumaczenia przedwojennego wydania „Historia Olsztyna 1353-1772”.

Hugo Bonka historyk i nauczyciel, jako pierwszy wydał monografię o Olsztynie. Książka zostało opublikowane w XIX wieku w języku niemieckim, gotycką czcionką na zlecenie tamtejszych włodarzy z okazji 550. urodzin miasta.  W ciągu ćwierćwiecza powstało wielotomowe dzieło o Olsztynie, które dotarło do wąskiego grona odbiorców.

Dziś mamy możliwość zapoznania się z utworem w języku polskim. Pozycja została przetłumaczona przez studentów germanistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy współpracowali z historykami ze Stowarzyszenia Pruthenia. Współpraca przyniosła owoce w postaci nowych informacji i ciekawostek o mieście. Dzięki niej możemy poszerzyć wiedzę o czasach prehistoryczne Warmii i Mazurach, o położenie Olsztyna i jego założycielu oraz o Mikołaju Koperniku i olsztyńskim zamku. Dowiemy się jakie związki miała epidemia dżumy, wojna ze Szwedami i bitwa pod Grunwaldem z miastem. Goście będą mieli okazję dowiedzieć się jak Olsztyn rozwinął się gospodarczo i kulturalnie na przełomie lat.

W trakcie spotkania na uczestników czeka niespodzianka. Rozlosowane zostaną bezpłatne egzemplarze książki, a także będzie okazja przyjrzeć się z bliska oryginalnej kolekcji dzieł Hugo Bonka.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10746184

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.