Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.02.2017 09:39 Miasto:Nowy Dwór Gdański Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesłana Placówka:Brak
Pierwsza książka stowarzyszenia "Kocham Żuławy" pt. "Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu".

Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” w ostatnim czasie wydało swoją pierwszą książkę pt. Wielokulturowe Pomorze. Ukraińcy i ich dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu. Publikacja ta powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, który Stowarzyszenie zrealizowało w 2016 r. korzystając z dofinansowania ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu „Rozwój Kultury w Województwie Pomorskim w Roku 2016”. 

Projekt obejmował dokumentację etnograficzną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukraińców na Żuławach i Powiślu, przeprowadzenie warsztatów dotyczących Konwencji UNESCO z 2003 r. w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a zwieńczeniem jego była konferencja edukacyjna popularyzująca wyniki projektu badawczo-naukowego i publikacja popularno-naukowa. 

Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej, zatytułowanej Ukraińcy na Pomorzu: między przeszłością a teraźniejszością, znajdują się teksty naukowców, badaczy kultury ukraińskiej i przedstawicieli tej mniejszości. Artykuły przybliżają wybrane aspekty dziejów mniejszości ukraińskiej na Pomorzu, od roku 1947 r. aż do czasów współczesnych. Druga część książki – Sytuacja kulturowa Ukraińców na Żuławach i Powiślu obejmuje teksty bezpośrednio związane z projektem i przeprowadzonymi etnologicznymi badaniami terenowymi. Ostatnia – trzecia część nosi tytuł W poszukiwaniu elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego: scenariusze i materiały dodatkowe, gdzie znalazła się propozycja scenariusza zajęć edukacyjnych dotyczących kultury ukraińskiej i religii greckokatolickiej, obrzędowe pieśni weselne i wiersz autorstwa Ukraińców z Żuław. Dopełnieniem tego są fotografie ilustrujące ukraińskie dziedzictwo kulturowe na Żuławach i Powiślu.

Książka obecnie jest dostępna w wersji elektronicznej jako PDF do pobrania na blogu  www.wielokulturowepomorze.wordpress.com lub bezpośrednio pod linkiem:  https://wielokulturowepomorze.wordpress.com/2017/01/23/ksiazka-wielokulturowe-pomorze-ukraincy-i-ich-dziedzictwo-kulturowe-na-zulawach-i-powislu-aktualizcja/ 

Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”: www.kochamyzulawy.pl  

Kontakt: skzulawy@gmail.com

Projekt dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego w ramach programu: Rozwój Kultury w Województwie Pomorskim w Roku 2016. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727388

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.