Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.11.2016 12:37 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Human Nature
fot. mat. prasowe Galerii EL
fot. mat. prasowe Galerii EL

Subiektywny komentarz do obecnej kondycji człowieka i jego, nierzadko destrukcyjnych, działań... Do 9 grudnia w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu można obejrzeć wystawę Marka Elsnera, rzeźbiarza związanego z Trójmiastem.

Marek Elsner urodził się w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwent tamtejszego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, w 2008 r. zrobił dyplom na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Specjalizację zrobił w pracowni ceramiki artystycznej.

- Działa głównie w obrębie rzeźby i artystycznych form ceramicznych. Tworzy formy organiczne, zoomorficzne, jak i mocno związane z człowiekiem. Pracuje w różnych materiałach i skali. Interesuje się również asamblażem i rysunkiem, przygotowuje instalacje, formy kameralne, a także wielkogabarytowe rzeźby z piasku - mówi Beata Branicka z Centrum Sztuki Galeria EL. - Zawodowo jest związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2014 roku pracuje jako asystent w Pracowni Małych Form Rzeźbiarskich i Medalierstwa. Jest uczestnikiem wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz projektów artystycznych w kraju i za granicą. W latach: 2011 i 2016 otrzymał stypendium twórcze marszałka województwa pomorskiego, a w latach 2006 i 2008 - stypendium artystyczne i twórcze prezydenta Gorzowa.

Marek Elsner tak pisze o swojej nowej wystawie:

"Human nature to pierwsza odsłona cyklu zaplanowanych wystaw związanych z tym tytułem. To ewoluujący zbiór prac, który odpowiada na ważne dla mnie zagadnienia, choć niektórym mogłyby wydawać się one prozaiczne. Obiekty rzeźbiarskie odnoszą się do człowieka, jego "mikro-zachowań", zachowań względem drugiej jednostki, jak i natury.

Wystawa ta jest subiektywnym komentarzem do obecnej kondycji człowieka i jego, nierzadko destrukcyjnych, działań. Wizualna konfrontacja z tematem mechanizmu działań człowieka oraz niezakłócony dialog z odbiorcą jest dla mnie bardzo ważny. Częste wykorzystanie w moich rzeźbach materiału ceramicznego - materii organicznej, ma bezpośrednie odniesienie do człowieka i jego „kruchości”.

W prezentacji tej pojawiają się również asamblaże. Użyte środki, ocierające się o dosłowność (wykorzystanie motywów żywcem zaczerpniętych z życia codziennego), mają na celu wzmocnić czystość przekazu."

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810830

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.