Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.11.2016 11:33 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:J.K.-D. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Teatr na MSA - posłuchaj!

- Międzynarodowe Spotkania Artystyczne uzmysławiają nam, że sztuka jest wynikiem wewnętrznej potrzeby ekspresji i manifestacją własnego istnienia – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które jest organizatorem Spotkań. – Podczas tego przedsięwzięcia po raz kolejny możemy się przekonać, że sztuka jest nie tylko impulsem intelektu czy naszych możliwości, a są to przede wszystkim emocje i uczucia, które mają poruszać.

Na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych, które rozpoczną się 24 listopada w Elblągu, zobaczyć będzie można m.in. spektakle i performance. Ich aktorami będą osoby sprawne i niepełnosprawne, które pokazywać będą swoje widzenie sztuki.

Spektakle prezentowane będą w piątek, 25 listopada, w większości na dużej sali „Światowida”. O godzinie 10.30 wystąpi Teatr Recepta. Działający od 3 lat zespół ma na koncie występ na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie, gdzie za spektakl „Siewcy” otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jako laureat uczestniczył na Gali XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana” w Krakowie. Recepta pokaże spektakl „Opowieść wigilijna”, słynną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy doprowadzające do jego moralnej metamorfozy. Ta sentymentalna historia rozegrana jest w konwencji, która łączy żywy plan aktorski z animacją lalek.

Następnie na scenie zaprezentuje się integracyjna grupa z Litwy „Klaipėdos lakštutė”, którą tworzą osoby z niepełnosprawnościami oraz pracownicy socjalni. W ich wykonaniu widzowie zobaczą performance taneczny "Mandala".

Kolejną prezentacją będzie spektakl przygotowany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas DWP w Mińsku Mazowieckim i jest efektem warsztatów taneczno-teatralnych. Zespół teatralny „MIM” ma na swoim koncie nagrody w przeglądach teatralnych na poziomie krajowym i międzynarodowym, a podczas MSA pokaże spektakl pt. „Czar kuchennych rewolucji”.

Ostatnim spektaklem prezentowanym w godzinach dopołudniowych (25 listopada, godzina 12.00) będzie „On i Ona. Bajka bez morału” w wykonaniu i według scenariusza stworzonego przez Teatr Ubogi Relacji. Grupę tworzą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy - Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie. Aktorzy realizują wiele różnorodnych pod względem tematyki i formy przedstawień, poprzez które szukają sposobu na wyrażenie swoich doświadczeń. Podczas MSA pokażą historię o próbie pokonania swoich ograniczeń i nawiązania bliższych relacji z drugim człowiekiem.

- Popołudniowe, otwarte dla wszystkich prezentacje, rozpoczną się o godzinie 16.30 – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. – Tu pokazane zostaną dwa spektakle skierowane do dojrzałej części publiczności, bo poruszające trudne tematy.

Jako pierwszy na scenie pokaże się gdyński Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z przedstawieniem pt: „Moja sprawa”. To eksperyment artystyczny angażujący niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru BRO i profesjonalnych twórców teatru.

- Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO w pracy nad sztuką centralną osią dramaturgii – dodaje Teresa Miłoszewska. – W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka, zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej.

Z kolei o godzinie 18.00 Teatr „Przebudzeni” pokaże spektakl z muzyką na żywo zatytułowany „Szatnia”, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora.

- Ostródzcy artyści rozpoczęli sezon teatralny wyjazdami na znane i doceniane festiwale teatralne w Polsce, wszędzie przyjmowani są bardzo ciepło, a aktorów chwali się za niezwykłą prawdę, którą posiadają w sobie oraz głębię i prostotę przekazu – mówi Teresa Miłoszewska. – Jestem pewna, że ten spektakl, który stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, zatrzyma widza i skłoni do refleksji.

Teatralne prezentacje w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych zakończy performance „Wątłek” w wykonaniu Teatru Rajstopy. Trzy aktorki zaprezentują się 25 listopada o godzinie 18.45 na Scenie na Piętrze CSE „Światowid”.

- Performance Teatru Rajstopy to parę minut bajki o trzech kobietach, relacjach, emocjach – zachęcają jego twórczynie. – Chcemy robić coś więcej niż nic, lubimy bawić się w teatr; nie wiemy jak grać, ale wiemy jak czuć. Chcemy pokazać wam tylko jak czujemy. Nic więcej ani mniej.

Na prezentacje teatralne wystawy wstęp jest bezpłatny.

Posłuchaj zaproszenia Teresy Miłoszewskiej:

This text will be replaced

 

Organizatorami MSA są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art”. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Głównym Partnerem MSA jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem imprezy jest FL Smidth Maag Gear. Zadanie realizowane przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec www.fundusz.grupazywiec.pl.
Patroni medialni: Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Olsztynie, Magazyn „Integracja”, portal niepełnosprawni.pl, Radio Olsztyn, Truso.tv, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Dziennik Elbląski, Miesięcznik Osób Niepełnosprawnych „Razem z Tobą”. ​

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11405
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990720

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.