Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.11.2016 14:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Jam dwór polski...

W Waplewie, ok. 40 kilometrów od Elbląga, znajduje się rezydencja pałacowa o niezwykle ciekawej historii. Mieści się tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jutro - we wtorek, 22 listopada - w elbląskim muzeum będzie można bliżej poznać to miejsce. Wstęp na spotkanie Kawiarenki Clio wolny.

- Rezydencja w Waplewie dla wielu elblążan pozostaje ciągle miejscem nieznanym. Od końca XVIII wieku siedziba rodziny Sierakowskich, w okresie rozbiorów z powodu działalności jej kolejnych właścicieli stała się najważniejszym ośrodkiem kultury polskiej na Pomorzu Nadwiślańskim - mówi Wiesława Rynkiewicz - Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Kolejne pokolenia Sierakowskich stworzyły w Waplewie cenną kolekcję artystyczną. Zbiór przed II wojną światową liczył około 450 dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Równie cenne były zbiory waplewskiej biblioteki, w których znajdowało się wiele poloników. Niestety, podczas II wojny światowej obie kolekcje, w większości przejęte przez Niemców, w dużej mierze zaginęły lub zostały zniszczone. Nieliczne, ocalałe po wojnie obiekty uległy dalszemu rozproszeniu. Sam pałac ocalał. W ubiegłym roku zakończono intensywne, wieloletnie prace renowacyjne tego obiektu. Zrekonstruowano wiele elementów dawnego wystroju wnętrz, odtworzonych na podstawie odnalezionych materiałów źródłowych. Z wielką starannością przywrócono charakter wyposażenia dawnych wnętrz, charakterystyczny dla zamożnej siedziby ziemiańskiej. Do waplewskiego pałacu wróciło wiele zachowanych i z trudem odnalezionych autentycznych pamiątek z kolekcji Sierakowskich.

Muzeum w Waplewie to nie tylko swego rodzaju obraz polskiej rezydencji ziemiańskiej na Pomorzu.  

- Od kilku lat przywracana jest tam również dawna tradycja ośrodka kultury. Wyrazem tego jest m.in. organizacja Pomorskich Dni Chopinowskich dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina w Waplewie w 1827 roku - dodaje Wiesława Rynkiewicz - Domino. - Muzeum pełni też funkcje Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią. Podczas spotkania, w którym weźmie udział kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej Maciej Kraiński, będzie okazja, aby zapytać nie tylko o dzieje rezydencji i losy rodziny Sierakowskich, ale także o plany związane z dalszą działalnością muzeum, renowacją wspaniałego parku przy rezydencji oraz należących do zespołu historycznych budynków gospodarczych.

Spotkanie w Kawiarence Clio odbędzie się w muzeum - w budynku dawnego Gimnazjum (Bulwar Zygmunta Augusta 11). Początek: godz. 17.30.

Zapraszają: elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182141

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.