Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.10.2016 16:31 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Wykład z Warmii
fot. Marcin Rysicki, CSE Światowid
fot. Marcin Rysicki, CSE Światowid

- Jest jeden, niewielki problem z Warmią. W Polsce, poza naszym regionem, często nie rozróżnia się Warmii i Mazur – mówił w Elblągu, na spotkaniu poświęconym tej wyjątkowej krainie Andrzej Rzempołuch, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz autor książek o regionie.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu oraz pasjonaci, którzy chcieli posłuchać o Warmii.

Warmia była autonomicznym dominium biskupim, wydzielonym z diecezji warmińskiej, którą utworzono w 1243 r. na dawnych ziemiach plemion pruskich. Pozostała część tej diecezji była zarządzana przez państwo krzyżackie. Po wojnie trzynastoletniej, na mocy II pokoju toruńskiego z 19 października 1466 r. Królestwo Polskie odzyskało od Krzyżaków Pomorze Gdańskie, Ziemie: Chełmińską i Michałowską oraz przyłączyło Warmię i Powiśle z Żuławami.

- Jutro mija 550 lat od czasu przyłączenia Warmii do Polski, więc dzisiejszy wykład doskonale wpisał się w tę rocznicę – mówi Hanna Laska - Kleinszmidt z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o Warmii wielu ciekawych faktów dzięki realizacji projektu Warmio, quo vadis? dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Gospodarzami Warmii byli biskupi warmińscy i kapituła katedralna. Biskupi zasiadali w Senacie I Rzeczypospolitej. Wielu z nich było wybitnymi postaciami życia religijnego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Podczas wykładu Andrzej Rzempołuch wskazywał przede wszystkim na wyjątkowość architektoniczną Warmii. Na to, że od XIV wieku do dziś jest wciąż rozpoznawalna, nawet obecnie ma swoje historyczne granice i charakterystyczny krajobraz kulturowy.

Na spotkaniu można było usłyszeć o wyjątkowych dla Warmii miejscach, przede wszystkim o jej stolicy - Lidzbarku Warmińskim, o stolicy kościelnej, czyli Fromborku. Poznaliśmy dzieje zamku w Olsztynie, wspomniane zostały również obiekty w Dobrym Mieście, Barczewie, Braniewie, Reszlu czy Ornecie. Nie zabrakło ciekawostek, np. o tym, że w wielu z warmińskich zabytków zachowały się średniowieczne więźby dachowe.  

Spotkanie towarzyszyło otwarciu wystawy, którą można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727319

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.