Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.10.2016 18:40 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Poznaj Warmię
Andrzej Rzempołuch pracuje w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,  fot. archiwum
Andrzej Rzempołuch pracuje w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, fot. archiwum (fot. Agnieszka Jarzębska)

Ma ona kształt zbliżony do wydłużonego trójkąta, a w jej skład wchodzą: Braniewo, Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Reszel. Nazywana jest świętą i określana jako kraj ludzi pobożnych i uczciwych. Jej nazwa pochodzi od pruskiego plemienia Warmów, które zamieszkiwało większą część późniejszego dominium biskupiego. Te i wiele innych ciekawych opowieści o Warmii będzie można usłyszeć w najbliższy wtorek. 18 października, o godz. 11, na spotkaniu w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Wstęp jest bezpłatny.

Andrzej Rzempołuch, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Dawnej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także autor książek o regionie, opowie o dziedzictwie kulturowym Warmii, ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej.

- „Jest to część Pruss, w tem bardzo godna uwagi, że pośród krajów czysto protestanckich położona, wyłącznie i bez żadnego pomieszania zachowała wiarę katolicką” - taką, wówczas już nieaktualną, lecz słuszną w sensie historycznym, definicję Warmii dał ukryty pod inicjałami S.P. polski encyklopedysta z połowy XIX wieku - opowiada Andrzej Rzempołuch.- Dotyka ona istoty ukształtowania się i późniejszego utrzymania odrębności przez niewielkie przecież terytorium, które w różnych, zmieniających się warunkach zachowało integralność i tożsamość kulturową w granicach nadanych mu w średniowieczu.

O istocie Warmii, jej historii, architekturze, kulturze i ludziach z nią związanych będzie można usłyszeć za sprawą projektu Warmio, qvo vadis?. Tego samego dnia, o godz. 17, w holu głównym Światowida będzie można zobaczyć obrazy, rzeźby i ceramikę inspirowane historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.

Wykład odbędzie się 18 października w sali kameralnej Kina Światowid o godz. 11. Wstęp jest wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga

Patronat medialny: portal kulturaludowa.pl , Polskie Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl , Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl oraz portal eKulturalni.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10181932

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.