Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.10.2016 13:40 Miasto:Węgorzewo Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Z wizytą na Warmii

W najbliższy piątek, 14 października, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zaprasza na wystawę fotograficzną Z wizytą na Warmii. Jest ona dedykowana szczególnie uczestnikom projektu badawczego Warmia na ludowo, który placówka realizuje od 2015 roku. Wstęp jest wolny.

Projekt dobiega końca.

- Naszym założeniem było świeże spojrzenie na tradycje i zwyczaje dawnych oraz współczesnych mieszkańców Warmii - mówi Roksana Butrym z działu etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. - Pielęgnowane od wieków, przekazywane od pokoleń, odkryte zostały na nowo przez młodych badaczy kultury, podążających szlakiem tradycji i obrzędów dorocznych, niegdyś wyznaczających rytm ludzkiej codzienności. Przemierzając tereny powiatów: braniewskiego, lidzbarskiego, olsztyńskiego, a także gmin: Bisztynek i Reszel, twórcy projektu rozmawiali z mieszkańcami miast i wsi. Zebrane podczas wywiadów informacje, połączone w jedną całość, pozwoliły nakreślić obraz Warmii widziany oczyma jej mieszkańców - zamieszkujących te ziemie od wieków, a także przybyłych tu po II wojnie światowej.

Z materiałami zebranymi podczas badań, w postaci fragmentów wywiadów, filmów, zdjęć, można zapoznać się w przestrzeni wirtualnego atlasu etnograficznego Warmii i Mazur - na stronie mazurywarmianaludowo.pl  .

(Nabożeństwo majowe w Worytach... Fot. - MKL w Węgorzewie)

- Zwieńczeniem projektu jest także wystawa fotograficzna, dedykowana osobom, bez których projekt nie doszedłby do skutku - naszym respondentom - dodaje Roksana Butrym. - Na jej otwarcie zapraszamy już w ten piątek, o godz.  13 do siedziby naszego Muzeum, przy ulicy Portowej 1.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727367

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.