Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.08.2016 11:00 Miasto:Kadyny Kategoria:e-learning Autor:Krzysztof Chaja, E.B. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Wypalanie ceramiki techniką raku

O tym, jak dużo możliwości daje technika wypalania ceramiki nazywana raku i jak wykonać wszytskie czynności krok po kroku opowie Adam Arabski, który podczas pleneru "Kadyńskie historie" pokazywał uczestnikom, różne formy pracy z gliną.

Ceramika i malarstwo – to przede wszystkim techniki, w których pracowali uczestnicy  pleneru, odbywającego się pod hasłem „Kadyńskie historie”. Pod okiem opiekuna pleneru – Adama Arabskiego uczestnicy poznawali możliwości ceramiki i sposoby jej  szkliwienia. To artysta, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie.

Technika raku  polega na szybkim wypale, redukcji w materiale dymnym i schłodzeniu w wodzie. Tę metodę wprowadzono w życie w latach 50-tych w USA. Niegdyś używano do tego celu piecy opalanych drewnem,  dziś najpopularniejszymi są piece tzw. polowe zrobione z beczek np. po oleju. W celu izolacji są wyściełane matą ceramiczną odporną na wysokie temperatury a źródłem ciepła jest gaz z butli.

Naczynia wypalone techniką raku są czarne w miejscach, gdzie nie ma szkliwa ze względu na redukcję czyli po prostu odymione. Dym bardzo głęboko wnika w glinę. Tam, gdzie zostało położone szkliwo robią się tzw. krakle czyli szkliwo pęka na skutek szoku termicznego podczas wyjmowania gorącego naczynia z pieca.

Cały proces i efekty można zobaczyć na nagraniu.

This text will be replaced

 

Plener „Kadyńskie historie” odbywa się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727520

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.