O tym, jak dużo możliwości daje technika wypalania ceramiki nazywana raku i jak wykonać wszytskie czynności krok po kroku opowie Adam Arabski, który podczas pleneru "Kadyńskie historie" pokazywał uczestnikom, różne formy pracy z gliną.
Ceramika i malarstwo – to przede wszystkim techniki, w których pracowali uczestnicy pleneru, odbywającego się pod hasłem „Kadyńskie historie”. Pod okiem opiekuna pleneru – Adama Arabskiego uczestnicy poznawali możliwości ceramiki i sposoby jej szkliwienia. To artysta, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie.
Technika raku polega na szybkim wypale, redukcji w materiale dymnym i schłodzeniu w wodzie. Tę metodę wprowadzono w życie w latach 50-tych w USA. Niegdyś używano do tego celu piecy opalanych drewnem, dziś najpopularniejszymi są piece tzw. polowe zrobione z beczek np. po oleju. W celu izolacji są wyściełane matą ceramiczną odporną na wysokie temperatury a źródłem ciepła jest gaz z butli.
Naczynia wypalone techniką raku są czarne w miejscach, gdzie nie ma szkliwa ze względu na redukcję czyli po prostu odymione. Dym bardzo głęboko wnika w glinę. Tam, gdzie zostało położone szkliwo robią się tzw. krakle czyli szkliwo pęka na skutek szoku termicznego podczas wyjmowania gorącego naczynia z pieca.
Cały proces i efekty można zobaczyć na nagraniu.
This text will be replaced
Plener „Kadyńskie historie” odbywa się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.