Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Grunwald po niemiecku
Pomnik Rzeszy ku Czci Hindenburga i Poległych pod Tannenbergiem
Pomnik Rzeszy ku Czci Hindenburga i Poległych pod Tannenbergiem

W wtorek, 7 czerwca, zakończy się kolejny sezon spotkań z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. W kinie „Światowid” spotkają się miłośnicy Elbląga i jego historii, by obejrzeć archiwalne filmy i kroniki oraz wysłuchać opowieści o przeszłości regionu.

Tematem wieńczącego tegoroczny cykl spotkania będzie „Grunwald po niemiecku”. Będzie to opowieść o jednej z największych bitew I wojny światowej, którą stoczono w okolicach Olsztynka oraz o monumentalnym pomniku, który wzniesiono w tym miejscu, a po którym nie ma dziś śladu.     

Bitwa pod Tannenbergiem (Stębarkiem) nie przesądziła o wyniku wojny. Miała jednak wielki wpływ na późniejsze losy Europy, bo posłużyła Hitlerowi do szerzenia ideologii nazistowskiej w narodzie niemieckim. Wzniesiony pod Olsztynkiem pomnik stał się celem wycieczek Niemców z całego kraju oraz miejscem wielkich nazistowskich manifestacji.
Podczas wtorkowego spotkania wyświetlone zostaną stare kroniki filmowe z I wojny światowej oraz okresu międzywojennego. Przedstawiona zostanie historia bitwy oraz budowy pomnika. Widzowie poznają też powojenne losy monumentu i jego związki z Elblągiem. Spotkanie poprowadzi Juliusz Marek.

Seans „Grunwald po niemiecku” rozpocznie się we wtorek, 7 czerwca o godz. 18:00 w Kinie "Światowid". Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska, a patronami medialnymi Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184628

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.