Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.04.2016 10:00 Miasto:Olsztynek Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Majówka wyczarowana z... gliny
fot. mat. prasowe organizatorów
fot. mat. prasowe organizatorów

Majówkę w skansenie w Olsztynku otworzy Jarmark sztuki nie tylko ludowej, który w tym roku odbędzie się pod hasłem Wyczarowane z gliny. Impreza nawiązuje do tradycji wiejskich jarmarków i będzie poświęcona współczesnej sztuce, rzemiosłu ludowemu oraz wyrobom inspirowanym twórczością ludową. 

Garncarstwo, przypomina Robert Waraksa z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku, to jedno z najstarszych rzemiosł. Polega na rękodzielniczym wyrobie glinianych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. 

Formy gliniane, toczone na kole garncarskim, uznaje się za naczynia dopiero po ich wypale w piecu garncarskim. Do najbardziej typowych efektów pracy garncarza należą miski, kubki, garnki, dzbanki, butle na olej i naftę, dwojaki, donice, a także kafle piecowe. 

- Czy obecnie istnieje jeszcze tradycyjne garncarstwo? Czy któreś jego cechy pozostały do dzisiaj? Jak to rzemiosło wygląda współcześnie? Odpowiedzi na te pytania będzie można odnaleźć podczas Jarmarku sztuki nie tylko ludowej. Wyczarowane z gliny - mówi Robert Waraksa. - Impreza odbędzie się 1 maja, w godz. 10-16. Towarzyszyć jej będzie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów, na którym nie zabraknie wyrobów z dziedzin: garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa oraz malarstwa. Odbędą się pokazy wyrobów ceramicznych, toczenia naczyń na tradycyjnym kole garncarskim i ich wypału w piecu. Będzie można uczestniczyć w warsztatach lepienia z gliny, malowania kafli piecowych, w Malowaniu dachówek oraz Hartowanych garnków dawnej garncarki. Dla dzieci będzie teatrzyk Zawody naszych dziadków. Odbędzie się również prelekcja o kaflarstwie ludowym oraz wystawa etnograficzna Powstało z gliny. Rzemiosło czy sztuka. Na scenie wystąpią Węgojska Strużka oraz zespół Babsztyl. 

(fot. mat. prasowe Muzeum)

2 maja olsztynecki skansen zaprasza do muzealnej kinoteki.

- To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem w naszym regionie. Dla miłośników filmów przygotowujemy projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa - wskazuje Robert Waraksa.

3 maja, w godz. 10-16, odbędzie się impreza edukacyjna Poznaj zwierzęta w skansenie - Skansen mlekiem płynący.

- Poznamy rasy bydła hodowane w muzeum i rasy mleczne występujące w Polsce, tajniki doju ręcznego krów i kóz oraz dowiemy się, jak kiedyś wyrabiano masło, twaróg i inne przetwory - mówi Robert Waraksa. - Odbędzie się kiermasz mleczarski, a dodatkową atrakcją będą zawody w dojeniu „sztucznej krowy” na czas, z nagrodami.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727330

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.