Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.04.2016 15:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Zagadki Grunwaldu
fot. Marcin Rysicki, Regionalna Pracownia Digitalizacji - mat. prasowe Światowida
fot. Marcin Rysicki, Regionalna Pracownia Digitalizacji - mat. prasowe Światowida

Spotkanie poświęcone badaniom archeologicznym Pól Grunwaldzkich odbyło się dziś w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Młodzież i zainteresowani tematem dorośli wysłuchali doktora Piotra A. Nowakowskiego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Czy można wziąć udział w poszukiwaniach pod Grunwaldem? Czy każdy, kto ma wykrywacz metali, może szukać zabytków? 

Piotr A. Nowakowski, kierownik Działu Archeologiczno - Historycznego muzeum w Stębarku, jest archeologiem z Uniwersytetu Łódzkiego i koordynuje badania terenu, na którym rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata.  

W pracach poszukiwawczych przeprowadzonych w latach 2014-2105 uczestniczyli naukowcy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Ale pierwsze badania Pól Grunwaldzkich miały miejsce w 1959 roku. Wtedy wykorzystano m. in. zdjęcia lotnicze.

- Badania miały od początku szczęście i do badaczy, i do sprzętu - mówił dr Nowakowski. - Jedyną wadą wykopalisk prowadzonych do 2014 roku było to, że obejmowały one niewielką powierzchnię.

Podczas ostatnich sezonów, wykorzystując wykrywacze metalu, georadary i GPS, przebadano 120,5 ha terenu - co przy tradycyjnych wykopaliskach archeologicznych zajęłoby kilkadziesiąt lat. Pozyskano 374 zabytki archeologiczne, z dużym prawdopodobieństwem ustalono lokalizację obozu krzyżackiego - w miejscu kaplicy pobitewnej oraz zweryfikowano hipotezy dotyczące przebiegu bitwy.

W 2015 roku w badaniach uczestniczyło 26 poszukiwaczy. Każdy z nich, wyposażony w wykrywacz metali i GPS, poświęcił swój czas i pieniądze, by realizować historyczne pasje. Poszukiwania odbędą się także i w tym roku. Dołączyć do nich może każdy, kto posiada wyżej wspomniany sprzęt. Jednak tego rodzaju prac nie można prowadzić samodzielnie, a tylko pod okiem archeologa, podczas zarejestrowanych wykopalisk.

Część z odnalezionych obiektów jest obecnie digitalizowana w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów - z 16 na 17 maja. Po niej zabytki w wersji cyfrowej będzie można również oglądać na stronie cyfrowewm.pl .

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727321

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.