Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.04.2016 10:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Dotknij Teatru na spacerze w... Elblągu

W najbliższą niedzielę, 3 kwietnia, zakończy się ogólnopolska akcja Dotknij Teatru. Z tej okazji w Elblągu i siedmiu innych polskich miastach odbędą się Spacerowniki Teatralne. Na wyjątkowy spacer po Polsce, tego samego dnia i o tej samej porze, już po raz drugi zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 

Spacerowniki Teatralne odbyły się po raz pierwszy w ubiegłym roku, w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. 

W tym roku spacery zaplanowano w ośmiu miastach: Elblągu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Tego samego dnia zostanie też uruchomiona specjalna aplikacja na smartfony i tablety, dzięki której każdy będzie mógł samodzielnie poznać teatralne oblicze miast.

Autorem spaceru po Elblągu jest Paweł Płoski, elblążanin, badacz teatru, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie. W niedzielę Paweł Płoski opowie o nieistniejących już miejscach, które niegdyś odegrały znaczącą rolę w budowaniu teatralnej historii miasta, jak Dwór Artusa (miejsce pierwszego zawodowego przedstawienia teatralnego w Elblągu), Nowy Teatr na Nowym Mieście, Teatr Elbląski przy ul. Rycerskiej, Teatr Miejski przy Teatralnej 9. Zbiórka przy budynku Muzeum Archeologiczno-Historycznego, o godz. 12. Spacer potrwa 1,5-2 godziny.

"Wszystkie trasy proponowane w ramach Spacerownika Teatralnego mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej, a tym samym kulturalnej, historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści. 

Scenariusze znajdują się na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl . Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie wkrótce sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru" - czytamy w komunikacie prasowym. 

W tegorocznej akcji Dotknij Teatru uczestniczy ponad 150 instytucji kultury i niezależnych artystów z 60 miast. Elbląski Spacerownik Instytut Teatralny realizuje we współpracy z Urzędem Miasta w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736542

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.