Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.03.2016 15:54 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Seniorzy mają głos
fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego
fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego

20 osób reprezentuje Warmińsko-Mazurskie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów. Z grupą parlamentarzystów spotkał się marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. 

Parlament m.in. promuje solidarność wewnątrz- i międzypokoleniową, wolontariat osób starszych, ich aktywność społeczną i obywatelską. Tworzy go 460 osób, w tym mieszkańcy naszego regionu. 

Jak wskazuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że do 2025 roku co czwarta osoba żyjąca na Warmii i Mazurach będzie miała co najmniej 60 lat. Rosnąca liczba seniorów skupia uwagę samorządów, stąd spotkanie marszałka i parlamentarzystów.

- Przyjechaliśmy się przedstawić, zaprezentować rolę parlamentu i poprosić o wsparcie naszych inicjatyw - mówi Jerzy Giezek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Działdowie, przedstawiciel delegatów.

W Parlamencie działają reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Rady Seniorów, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz innych organizacji senioralnych. Warmińsko-mazurscy delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podzielili się wrażeniami z pierwszego plenarnego posiedzenia w stolicy i zadeklarowali wsparcie wojewódzkiej polityki senioralnej.

- Jesteście głosem, którego należy słuchać - zapewnił marszałek Brzezin. - Brzmi w nim ogromne doświadczenie i energia do zmieniania świata. Taką aktywność można stawiać za wzór.

"Samorząd województwa wspiera inicjatywy seniorów, organizując m.in. otwarte konkursy ofert na działania na rzecz osób starszych. W tym roku organizacje pozarządowe mogą uzyskać na ten cel ponad 180 tys. zł. W województwie działają obecnie 32 Uniwersytety i Akademie Trzeciego Wieku oraz 74 placówki świadczące pomoc i opiekę seniorom. Według statystyk GUS-u, w 2014 roku wśród mieszkańców Warmii i Mazur 17,4 procent miało powyżej 60 lat, do 2025 odsetek ten ma wzrosnąć do około 25 procent" - czytamy w komunikacie prasowym.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774094

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.