Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.02.2016 13:40 Miasto:Olsztynek Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Zaplanuj rok ze ... skansenem w Olsztynku
(fot. Agnieszka Jarzębska)

Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku znajduje się w pobliżu krajowej "siódemki" - jednej z głównych tras w Polsce. Będąc w okolicy, warto tam zajechać i poznać wyjątkowe muzeum na wolnym powietrzu. 

Dodatkową okazją mogą być wydarzenia, które w tym roku odbędą się w następujących terminach:

19 marca

Jarmark Wielkanocny - impreza organizowana w centrum Olsztynka. Co roku podczas kiermaszu kilkudziesięciu wystawców oferuje świąteczne wypieki, domowe wędliny, pisanki, palmy i ręcznie robione ozdoby wielkanocne. Odbywają się koncerty, występy artystyczne, konkursy i warsztaty, w tym malowanie pisanek, wykonywanie palm, ozdób i kartek wielkanocnych. Rozstrzygnięte zostaną konkursy: na palmę, stroik wielkanocny oraz na Gaik-maik, nawiązujący do tradycji ludowej. Organizatorzy: Muzeum, Miejski Dom Kultury w Olsztynku, Gmina Olsztynek

17 kwietnia

Akcja Burza - edukacyjną inscenizację historyczną przygotowują: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Budownictwa Ludowego. Będzie to rodzaj tzw. żywej dioramy z udziałem rekonstruktorów, dużej liczby jednostek historycznego sprzętu, w przestrzeni zaaranżowanej w sposób adekwatny do realiów historycznych. Działania w konwencji fabularyzowanych dokumentów opowiedzą uczestnikom o wybranych wydarzeniach pierwszej połowy 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem Okręgu (następnie Podokręgu) Nowogródek AK. Ponieważ 2016 to Rok Cichociemnych, przedstawione zostaną także sylwetki spadochroniarzy Armii Krajowej, działających w ramach struktur prezentowanych oddziałów. 

1 maja

Jarmark sztuki nie tylko ludowej - temat przewodni: Garncarstwo - dawniej rzemiosło - dzisiaj sztuka ludowa? Garncarstwo należało kiedyś do rzemiosł zaspokajających podstawowe potrzeby ludności. Dostarczało pełnego asortymentu naczyń codziennego użytku, w tym misek do jedzenia, kubków do picia, garnków do gotowania, na mleko i przetwory, dzbanków, misek do mycia, butli na olej i naftę, dwojaków, donic itd. oraz kafli, z których stawiano piece. Garncarze pracowali na kołach garncarskich, a to, co zrobili, wypalali w piecach opalanych drewnem. W czasie jarmarku odbędzie się kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego oraz regionalnych wyrobów kulinarnych. Będą pokazy i warsztaty rękodzieła ludowego, wystawa Kafle nie tylko ludowe oraz prelekcje. Na scenie wystąpią kapele i zespoły ludowe lub inspirowane muzyką ludową, nie zabraknie animacji dla dzieci oraz konkursów dla młodszych i starszych.

2 maja

Muzealna kinotekaw wozowni karczmy z Małszewa powstanie... kino - jedyne takie, z wyjątkowym klimatem, regionie. W programie pokazy filmów o tematyce muzealnej i bajek.

3 maja

Poznaj zwierzęta w skansenie: Skansen mlekiem płynącyMuuuuzeum w Olsztynku to miejsce dosłownie mlekiem płynące. Będzie można przekonać się o tym w czasie majówki. Podczas imprezy edukacyjnej, w godz. 10-16, będzie można poznać rasy bydła hodowane w skansenie (w tym trzy tzw. rasy zachowawcze) i tajniki ręcznego udoju, a także dowiedzieć się jak dawniej wyrabiano masło, twaróg i inne przetwory. Wydarzeniu będzie towarzyszyć mini wystawa innych hodowanych ras mlecznych występujących w Polsce oraz promocja mleka i jego przetworów. 

14 maja

Europejska Noc Muzeów - pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Od tego czasu akcja cieszy się wielką popularnością, jest organizowana w wielu miejscach kontynentu. Olsztynecki skansen weźmie w niej udział 5. raz.

3 czerwca

Skansen dzieciom impreza edukacyjna, adresowana do dzieci i młodzieży. W chałupach i w obejściach będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur. W Parku Etnograficznym zostaną zorganizowane stanowiska z pokazami dawnych zajęć wiejskich i ginących zawodów. Dzieci spróbują swoich sił m.in. w praniu kijankami i na tarze oraz w kręceniu powrozów. Zobaczą jak dawniej pisano, w kuźni kowal pokaże jak wykuwane są podkowy szczęścia, a tkaczka zaprezentuje jak niegdyś powstawały chodniki.

12 czerwca 

Las łączy nas to festyn rodzinny dla miłośników przyrody i nie tylko. W muzeum będą gry, konkursy, zabawy oraz pokazy i wystawy o tematyce leśnej. Nie zabraknie filmów i bajek. Organizator: Nadleśnictwo Jagiełek.

23-24 lipca

Wschód Piękna - World Orchestra Festival koncerty, warsztaty i spotkania z artystami. Jazzowe, folkowe, elektroniczne i... klasyczne. 

31 lipca

Poznaj zwierzęta w skansenie: Jajko czy kura - co było pierwsze?

7 sierpnia

Tajemnice ciesiołki: jak dawniej budowanoO tym będzie można się przekonać, składając drewnianą ścianę czy pokrywając model dachu trzciną. Pracownicy muzeum opowiedzą o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii i Mazurach. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup oraz pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający zobaczą tarcie drewna na traku ręcznym oraz poznają schemat budowy domu, na przykładzie wiernych modeli chałup.

15 sierpnia

Regionalne Święto Ziół nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. To barwne i aromatyczne święto. Imprezie, jak co roku, będzie towarzyszył kiermasz produktów zielarskich i członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje stoiska będą mieli rękodzielnicy - garncarze, ceramicy, wikliniarze, malarze czy rzeźbiarze. Nie zabraknie pokazów i warsztatów rękodzieła, prelekcji, inscenizacji. Każdy będzie mógł poznać swój ziołowy horoskop i skosztować ziołowych naparów oraz herbat.     

W tradycji ludowej 15 sierpnia to święto Matki Boskiej Zielnej, dlatego - jak co roku - w skansenie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Na scenie wystąpią zespoły i kapele ludowe. Organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

28 sierpnia

Poznaj zwierzęta w skansenie: Jaki jest koń każdy widziA jaka była rola koni dawniej i jak jest teraz? Odwiedzający muzeum poznają zwierzęta gospodarskie żyjące w skansenie. Tym razem tematem przewodnim będą konie. Odbędą się: pokaz tradycyjnego zaprzęgu, werkowania, kucia, pracy w polu. Prócz tego siodłanie i jazda w siodle oraz zawody w rzucie podkową. Olsztyneckie muzeum posiada hodowle: Konia Zimnokrwistego w typie sztumskim oraz Konika Polskiego, który wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Koniki Polskie mogą być użytkowane wszechstronnie ze względu na doskonałe zdrowie, wytrzymałość i odporność na surowy klimat, m.in. jako konie wierzchowe, zaprzęgowe, w terapii dziecięcej, a nawet w pielęgnacji krajobrazu. Wydarzenie organizowane we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Hodowców Koni z Olsztyna.

wrzesień

Europejskie Dni Dziedzictwa: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki. Wyjątkowe święto zabytków odbędzie się w tym roku w dniach: 10-11 oraz 17-18 września. Temat przewodni zwraca uwagę na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych, związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego.

wrzesień

Targi Chłopskie i Dożynki Wojewódzkie - pokazy rękodzieła, kiermasz produktów regionalnych, występy artystyczne oraz inne atrakcje. Do olsztyneckiego skansenu przyjedzie kilkudziesięciu wystawców. Nie zabraknie rzemiosła i regionalnych kulinariów: pieczywa, wędlin, ryb, serów, owoców i warzyw, miodów oraz słodyczy. Będą także pokazy rzemieślników - kołodzieja, garncarza, wikliniarza, kowala i powroźnika, a także pokaz strzyżenia owiec i... akcji ratunkowej w wykonaniu strażaków.

21 września

Olsztyńskie Dni Nauki 

2 października
 
Smaki jesieni. Ziemniak to od wieków składnik naszej narodowej diety i wielu rodzimych potraw. Można go spożywać niemal pod każdą postacią, o czym będzie można się przekonać w skansenie. Dawniej, po zakończeniu żniw, kolejną ważną czynnością gospodarską było rozpoczęcie wykopów ziemniaków. W wydarzenie to zaangażowane były całe rodziny. Nierzadko korzystano z pomocy sąsiedzkiej i wspólnie kopano oraz zbierano ziemniaki na polu jednego gospodarza, aby następnie przenieść się do kolejnego. Po zakończeniu wykopków często rozpalano ogniska, podczas których świętowano zakończenie pracy i ku uciesze zgromadzonych dzieci pieczono ziemniaki. W programie: wspólne kopanie ziemniaków, pieczenie ich w ognisku, smażenie placków, pieczenie jabłek, ziemniaki w mundurkach i inne ziemniaczane smakołyki.

18 grudnia

Jarmark Wigilijny - w Olsztynku na straganach, oprócz ozdób i dekoracji choinkowych, pojawią się tradycyjne wyroby, przyprawy i zioła, ręcznie szyte zabawki i słodycze. Będzie to również ostatnia okazja, by wybrać odpowiednią choinkę. Podczas warsztatów będzie można wykonać samodzielnie stroiki, bombki, pierniki, ozdoby na choinkę, czapki dla krasnali Świętego Mikołaja. Miejski Dom Kultury zadba o część artystyczną. Nie zabraknie prezentacji przedszkolaków i wspólnego kolędowania z uczniami olsztyneckich szkół. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na świąteczną szopkę i na stroik. Zmarzniętych rozgrzeje burmistrzowskie „co nieco”.

 

Informacje pochodzą ze strony olsztyneckiego muzeum 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9199586

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.