Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.01.2016 13:42 Miasto:Węgorzewo Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Zapomniany świat naszych przodków
Ekspozycję tworzą fotografie z początku XX w. pochodzące z domowych archiwów czytelników biblioteki w Węgorzewie...
Ekspozycję tworzą fotografie z początku XX w. pochodzące z domowych archiwów czytelników biblioteki w Węgorzewie...

"Oglądanie tych zdjęć jest jak czytanie powieści o przemijaniu. Wraz z czasem zmieniają się ludzie, ich otoczenie, obyczaje i nawyki. Nie zmienia się tylko fotografia. Zapisane na niej wizerunki przodków zapraszają do rozmów o początkach rodu, czasem o burzliwych losach członków rodziny, budzą wspomnienia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie". Od 21 stycznia (czwartek) w Węgorzewie będzie można oglądać nową wystawę. Tego dnia zaplanowano też spotkanie z historykiem.

Na wystawę zaprasza Muzeum Kultury Ludowej. Przygotowały ją: Krystyna Jarosz i Dorota Bystra, które tak piszą o całym przedsięwzięciu:

"Pomysł narodził się pod wpływem książek omawianych na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Były to książki o emigracji, skutkach wojny i powojennej zawierusze naszej polskiej rzeczywistości w czasach PRL-u, o poszukiwaniu własnej tożsamości i swoich korzeni.

Wiemy, że wśród wielu pamiątek rodzinnych, z pieczołowitością i prawdziwym wręcz nabożeństwem przechowywane są w wielu domach stare zdjęcia i dokumenty. Posiadają one duży ładunek emocjonalny i stanowią bezcenny materiał związany z historią miejsca zamieszkania, pracy, z historią regionu czy też kraju, a znane są tylko w gronie rodzinnym. Stanowią fotograficzny zapis losów rodzin, nieco zniszczony przez wojenną tułaczkę, co akurat tym fotografiom nadaje specjalnego znaczenia.

Oglądanie tych zdjęć jest jak czytanie powieści o przemijaniu. Wraz z czasem zmieniają się ludzie, ich otoczenie, obyczaje i nawyki. Nie zmienia się tylko fotografia. Zapisane na niej wizerunki przodków zapraszają do rozmów o początkach rodu, czasem o burzliwych losach członków rodziny, budzą wspomnienia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.

I taką swoistą opowieścią jest nasza wystawa, która przedstawia zapis dawnego życia rodzinnego. Jest opowieścią o młodości i dzieciństwie naszych dziadków i pradziadków, o tym co przeminęło. Na fotografiach pokazani zostali ludzie, a wraz z nimi sportretowana kultura i sposób życia, które dziś znamy jedynie z literatury, historii i przekazów ustnych. Niezwykły zapis zwykłego, bezpowrotnie minionego życia. Stwierdziliśmy, iż warto zaprezentować  go szerszemu gronu odbiorców. 

Na ekspozycję składają się archiwalne fotografie z początku XX wieku: zdjęcia portretowe, legitymacyjne, komunijne, ślubne, plenerowe oraz różnego typu dokumenty, pochodzące z prywatnych archiwów czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie. Za pośrednictwem bibliotekarki Doroty Bystrej fotografie, dokumenty, opracowane kroniki rodzinne zostały zeskanowane w Dziale Archeologiczno-Historycznym Muzeum Kultury Ludowej. Materiały włączone zostały do konkursu historycznego pt. Losy nasze… - XVII i XVIII edycji i zewidencjonowane, z ankietami, do archiwum muzealnego, w sumie 749 plików cyfrowych."

Wernisaż jest o godz. 12. Natomiast o godz. 16 zacznie się spotkanie z historykiem Krystyną Jarosz. W programie: wykład, prezentacja multimedialna i zwiedzanie wystawy. 

Wstęp jest wolny. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11328
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8575894

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.