Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.01.2016 10:27 Miasto:Elbląg Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Kajakiem przez Atlantyk
Fot. materiały A. Doby - przekazane przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Fot. materiały A. Doby - przekazane przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Wielcy podróżnicy inspirują ludzi na całym świecie. Są wśród nich Polacy. W najbliższy piątek, 15 stycznia, jeden z nich przyjedzie do Elbląga. 
Do udziału w spotkaniu z Aleksandrem Dobą, pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, zachęcają: elbląski oddział PTTK i Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida. 
 
- Jedyny Polak nominowany do międzynarodowej nagrody National Geographic Podróżnik Roku będzie gościł w naszym mieście na zaproszenie Klubu Turystyki Kajakowej PTTK Druzno i sekcji kajakarskiej ZKS Olimpia Elbląg - wyjaśnia Kamil Zimnicki z PTTK. - Opowie o swoich podróżach, w tym o tej największej, czyli wyprawie przez Atlantyk. 5 października 2013 roku wyruszył ze stolicy Portugalii w kierunku Florydy. Podczas wyprawy ośmiokrotnie zmagał się ze sztormami, z których jeden zakończył się wyrwanym sterem. Po ponad 40 dniach przymusowej przerwy na Bermudach, niezbędnej dla naprawy uszkodzeń, wpłynął do Port Canaveral na Florydzie 17 kwietnia 2014 roku. Następnie dopłynął do pierwotnego celu podróży - plaży New Smyrna Beach, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie. Dokonanie to zostało docenione przez National Geographic - Aleksander Doba znalazł się w gronie 10 najlepszych podróżników z całego świata. 

Bohater piątkowego spotkania, dodaje Kamil Zimnicki, wielokrotnie pływał po akwenach w okolicach Elbląga: 

- Przygodę z kajakami rozpoczął w 1980 roku. Wcześniej uprawiał turystykę górską, rowerową, szybownictwo czy żeglarstwo. Jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże, z Polic do Elbląga oraz Polskę - po przekątnej - z Przemyśla do Świnoujścia. W 1991 roku jego jednostka, jako trzecia z naszego kraju od zakończenia II wojny światowej, przepłynęła przez Cieśninę Pilawską, koło Bałtijska. Dopłynął wtedy do Elbląga, a potem do Gdyni. Zdobył wszelkie możliwe odznaki wszystkich stopni krajowych organizacji oraz najwyższe międzynarodowe - organizacji ICF (złota ICF - jedna z kilku w Polsce). Jest Przodownikiem Turystyki Kajakowej PTTK I stopnia, Instruktorem Turystyki Kajakowej PZK Stopnia Związkowego, a także Instruktorem Rekreacji Ruchowej o specjalności Kajakarstwo. 

Miejsce: Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, ul. św. Ducha 3-7. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11988
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171393

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.