Niebawem karnawał. Czas spotkań towarzyskich i tańca. Dawniej też tak było. Na wsi również. Co tańczyli mieszkańcy Warmii i Mazur? Czy byli wśród nich tacy, którzy na potańcówkach tylko podpierali ściany? Opowiada Anna Sarnowska z Olsztyna.
Anna Sarnowska jest choreografem tańca ludowego regionu warmińsko-mazurskiego, autorką programów dla zespołów ludowych, które działają w naszym regionie, jak również w Polsce i za granicą; od około 30 lat prowadzi Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno.

Okazją do rozmowy stała się książka Tańce warmińskie i mazurskie z 2010 r., wydana dzięki wsparciu finansowemu Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz działaniom Włodzimierza Budnego. To podręcznik adresowany do instruktorów zespołów tanecznych, nauczycieli i wychowawców przedszkoli, którzy chcą nauczyć swoich podopiecznych tańców ludowych.
- Zależało mi na tym, aby ocalić tańce warmińskie i mazurskie od zapomnienia, bo ostatnie wydawnictwo na ten temat ukazało się w 1976 r. i nie było wznawiane - wyjaśnia autorka. - Poza tym, zmieniły się metody pisania takich książek i rozpisywania kroków w taktach.

(od lewej: Anna Sarnowska i Teresa Sidor z Olsztyna, która uprawia hafciarstwo - fot. archiwum)
W audycji wykorzystano fragmenty muzyki do tańców warmińskich z programu, który wykonał Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska w czasie Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu, w maju 2008 r.
This text will be replaced
Nagranie i montaż: Agnieszka Jarzębska