Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.12.2015 11:41 Miasto:Braniewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Słowo o matematykach braniewskich - posłuchaj!
Karl Theodor Wilhelm Weierstraß (1815-1897) uczył w gimnazjach w Münster, Wałczu i Braniewie. Gdy jego publikacje matematyczne zyskały uznanie w świecie nauki, został profesorem Uniwersytetu Berlińskiego... Fot.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Weierst
Karl Theodor Wilhelm Weierstraß (1815-1897) uczył w gimnazjach w Münster, Wałczu i Braniewie. Gdy jego publikacje matematyczne zyskały uznanie w świecie nauki, został profesorem Uniwersytetu Berlińskiego... Fot.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Weierst

O Karlu Weierstraßie i Wilhelmie Killingu mówi Leszek Dziąg, matematyk, pasjonat historii regionu i starosta braniewski.

W 2015 r. minęło 450 lat od utworzenia w Braniewie Seminarium Duchownego (najstarszego w Polsce) i Kolegium Jezuitów. Twórcą słynnego Hosianum był biskup warmiński Stanisław Hozjusz (1504-1579), który sprowadził jezuitów do Polski

Zakon rozwinął szkolnictwo gimnazjalne i na poziomie wyższym w różnych państwach. W Polsce jednym z prężnych ośrodków kształcenia stało się Braniewo. Dzięki temu miasto nazywano Atenami Północy.

Pod koniec XVIII wieku doszło do kasaty zgromadzenia. Władze pruskie przekształciły braniewskie kolegium w Gimnazjum Akademickie, które pod kolejnymi nazwami funkcjonowało do końca II wojny światowej. 

Wśród wykładowców i wychowanków braniewskiej szkoły można znaleźć sporo ciekawych postaci. Leszek Dziąg, matematyk, pasjonat historii regionu i starosta braniewski, przypomina trójkę znanych matematyków:

This text will be replaced

Historia Hosianum, zarówno ta związana z edukacją przyszłych duchownych (którą kontynuuje Wyższe Seminarium Duchowne w Olsztynie), jak i z kształceniem osób świeckich, to temat na wiele interesujących opowieści.  

This text will be replaced

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

***

Inspiracją do rozmowy z Leszkiem Dziągiem było spotkanie poświęcone matematykom braniewskim, które w sierpniu 2015 r. zorganizowało Towarzystwo Miłośników Braniewa. 

Zainteresowanym dziejami Hosianum polecamy tekst ks. doktora Pawła Rabczyńskiego i ks. prof. Andrzeja Kopiczki zamieszczony na stronie seminarium duchownego w Olsztynie - tutaj.

Warto także posłuchać radiowych rozmów o Warmii, na terenie której leży Braniewo:

- o wielkich mieszkańcach Warmii - ze ś.p. ks. prof. Alojzym Szorcem - tutaj

- o tym co wyróżnia Warmię spośród innych regionów - z historykiem prof. Stanisławem Achremczykiem - tu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11742
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400898

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.