Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2015 14:45 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Tradycje/ Metafory/ Odniesienia

"Przyjęło się twórczość Jerzego Fobera rozpatrywać w rozpięciu między dwoma płaszczyznami odniesień: jego związków z zakopiańską szkołą Kenara i całą polską tradycją rzeźbienia w drewnie oraz w kontekście podejmowanej przez niego tematyki bliskiej ikonografii chrześcijańskiej..." Dziś - w czwartek, 10 grudnia, o godz. 18, w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zostanie otwarta wystawa rzeźby Jerzego Fobera. Na wernisaż wstęp jest wolny.

Jerzy Fober, informuje Beata Branicka z Galerii EL, urodził się w 1959 r. w Warszawie. W latach 1974-79 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1979-84 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stanisława Kulona, gdzie w 1984 r. otrzymał wyróżnienie za pracę dyplomową Złożenie do grobu.
 
W 1982 r., jeszcze na studiach, wspólnie z Andrzejem Szarkiem i Czesławem Podleśnym założył
grupę artystyczną ... kim jesteś. W wystawach grupy uczestniczył do 1990 r. Od 1986 r. zajmuje się dydaktyką. Obecnie kieruje Zakładem Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby na kierunku Malarstwo i Grafika Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 r. pracuje także w Akademii Sztuki w Banskej Bystricy (Słowacja).
 
Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), w latach: 1985, 1987, 1991, 1999 i 2004 r. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, Muzeum Współczesnej Polskiej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Kolekcji Sztuki Współczesnej miasta Lucerna (Szwajcaria), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Fundacji Pogranicze w Sejnach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. 

Realizacje plenerowe: 

Braunau am Inn (Austria) - Kościół św. Stefana - Pieta XXI wieku (1998; drewno), 

Kotzting (Niemcy) - Park Miejski - Bawarski pejzaż (1999, drewno), 

Pramet-Feitzting (Austria) - Relax (2004, drewno). 

Plesna (Czechy) - Przebudzenie (2005, drewno), 

Strzegom - Ty jesteś skała (2010, kamień - bazalt, granit), 

Strzegom - Anioł upadły (2012, kamień - bazalt, granit), 

Strzegom - Uniesienie (2014, kamień - granit).

"Przyjęło się twórczość Jerzego Fobera rozpatrywać w rozpięciu między dwoma płaszczyznami odniesień: jego związków z zakopiańską szkołą Kenara i całą polską tradycją rzeźbienia w drewnie oraz w kontekście podejmowanej przez niego tematyki bliskiej ikonografii chrześcijańskiej. Odwołania te są bez wątpienia oczywistością i warto tym tropem podążać w analizie rzeźb Fobera, mając jednakże przekonanie o samodzielnej drodze artysty w poszukiwaniu oryginalnego sposobu wyrazu.

W rzeźbie Jerzego Fobera rozstrzygnięcia interpretacyjne zawsze pozostawione są widzowi, który od lektury klasycznego tematu dociera do momentu, w którym niedokończenia, niedopowiedzenia, które umożliwia materiał, powodują pewną interpretacyjną konsternację, zmuszając widza do ponownego pytania o status rzeźby.

Bez wątpienia prace Fobera są metaforą i wprowadzeniem w tematykę uniwersalną, zdolną kreować refleksję, dotykając każdego człowieka" - czytamy w zapowiedzi elbląskiej wystawy.

Prace artysty będzie można oglądać do 15 stycznia. Galeria czynna jest od wtorku do soboty w godz. 10-18, w niedziele - w godz. 10-17; w poniedziałek jest nieczynna.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11393
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8971882

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.