Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.12.2015 13:45 Miasto:Olsztynek Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Prosimy, dotknij eksponat!
fot. mat. prasowe muzeum
fot. mat. prasowe muzeum

18 grudnia w Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznym w Olsztynku zostanie otwarta wystawa, na której zwiedzający będą mogli za pomocą... dotyku poznać elementy wyposażenia wiejskich domów z terenu dawnych Prus Wschodnich. 

Ekspozycja powstała za sprawą projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu było, informuje Robert Waraksa z olsztyneckiego skansenu, jak najwierniejsze odtworzenie wnętrza wiejskiej chałupy z Prus Wschodnich z przełomu XIX i XX wieku oraz pokazanie zachodzących w nim zmian.

- Na wystawie można zobaczyć ludowe meble, sprzęty gospodarstwa domowego i elementy wyposażenia wnętrz. Są to w większości podobizny muzealiów znajdujących się w zbiorach naszego muzeum, wykonane przez rzemieślników - wyjaśnia Robert Waraksa. - Zwiedzający będą mogli także poznać zastosowanie przedmiotów znajdujących się niegdyś w codziennym użytku, obecnie często już nam nieznanych. 

Prezentacja jest adresowana głównie do osób z dysfunkcją wzroku i do tych wszystkich, którzy są niezadowoleni z zakazu dotykania muzealnych eksponatów.

Ekspozycja, pozwalając na bezpośredni kontakt ze znajdującymi się na niej przedmiotami, stwarza warunki, w których osoby z dysfunkcją wzroku są jej pełnoprawnymi i aktywnymi uczestnikami - mówi Robert Waraksa. - Mamy nadzieję, że możliwość „dotknięcia kultury ludowej” poszerzy grono odbiorców naszych działań i zachęci zwiedzających do wnikliwszego przyjrzenia się lokalnej kulturze ludowej, prezentowanej w muzeum, a przez to do poznawania dziedzictwa kulturowego. W naszym muzeum jest to pierwsza tego typu wystawa. Pozostałe nadal prosimy zwiedzać w „sposób tradycyjny” - nie dotykając eksponatów. 

W ramach projektu powstały także: audiodeskrypcja i dwa katalogi, w tym jeden przeznaczony dla osób niewidomych. Organizowane będą również muzealne zajęcia edukacyjne. 

Uroczyste otwarcie nowatorskiej wystawy ulokowanej w chałupie ze wsi Chojnik (obiekt 22a na terenie skansenu), odbędzie się 18 grudnia (piątek), o godz. 13. Wystawę dofinansował również Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726944

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.