Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.12.2015 14:00 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Dni Dziedzictwa: europejskie i warmińsko-mazurskie
Ogólnopolska inauguracja EDD była w Elblągu...
Ogólnopolska inauguracja EDD była w Elblągu... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Europejskim Dniom Dziedzictwa towarzyszyło w tym roku hasło Utracone dziedzictwo. Jutro w Olsztynie odbędzie się spotkanie podsumowujące działania w naszym regionie.

Jest co podsumowywać. Podczas 23. edycji Dni Dziedzictwa w różnych miejscach województwa zostało zorganizowanych wiele różnego rodzaju wydarzeń. Na wszystkie wstęp był wolny.

Warmińsko-Mazurskie zostało też wyróżnione w inny sposób. To tutaj, w Elblągu, 12 września, w czasie dorocznego Święta chleba, miała miejsce ogólnopolska inauguracja akcji (warto posłuchać nagrań z konferencji prasowej z udziałem minister kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej - tu). 

- Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych imprez promujących zabytki, a tych na Warmii, Mazurach i Powiślu nie brakuje  - mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który otworzy jutrzejsze spotkanie w Ośrodku Badań Naukowych. - Daje możliwość zaprezentowania przez nasz region tego, co najlepsze i co stało się częścią dziedzictwa ogólnopolskiej kultury. Bez wątpienia ma ono również charakter edukacyjny, dlatego ważne jest to, że cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Współorganizatorzy Dni Dziedzictwa, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, zdadzą relacje z wybranych działań i zaprezentują publikacje. Krystyna Jarosz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie opowie o dziedzictwie polskich kresów wschodnich, a dr Wiesław Skrobot z Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie przedstawi działania zrealizowane w powiecie ostródzkim. Partnerom projektu zostaną wręczone dyplomy. Całość poprowadzi dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku dr Szymon Drej

Początek spotkania: godz. 12.

***

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Jej celem jest promocja zabytków. 3 października 1985 roku w Grenadzie, w Hiszpanii, na II Konferencji Rady Europy, francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp był dotąd ograniczony. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i zainspirowała ona w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska dołączyła do niego w 1993 roku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810624

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.