Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.11.2015 14:35 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Bugowska, AJ Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Poznaj Bretanię
Jean-Jacques Monnier i Olivier Caillebot, fot. mat. prasowe organizatorów...
Jean-Jacques Monnier i Olivier Caillebot, fot. mat. prasowe organizatorów...

Spotkanie, które będzie okazją nie tylko do zapoznania się bliżej z historią legendarnej krainy Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, ale także do wysłuchania tradycyjnej bretońskiej muzyki. W najbliższy czwartek, 5 listopada, Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie zapraszają do Elbląga na jedno z wydarzeń XX Dni Bretanii na Warmii i Mazurach. Wstęp jest wolny. 

Jean-Jacques Monnier, historyk i pisarz, specjalizujący się w historii Bretanii (kraina w północno-zachodniej Francji) i Olivier Caillebot, dziennikarz radiowy, wspólnie prowadzą spotkania na temat historii Bretanii, utrzymane w konwencji swobodnego dialogu, ilustrowanego obrazem i muzyką. Podczas rozmowy prezentują historię swojego regionu, wspominając zarówno o najważniejszych faktach z dziejów, jak i o mniej znanych, a znaczących wydarzeniach.

- Dla elblążan będzie to okazja do poznania bliżej historii legendarnej krainy Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu oraz do posłuchania tradycyjnej bretońskiej muzyki - mówią organizatorzy spotkania.

Bretania to miejsce, gdzie mieszają się kultury anglosaska z romańską. Ogromny wpływ na wygląd regionu i ludzi w nim żyjących ma celtycka przeszłość. Tutaj spotkać można niepowtarzalne krajobrazy wybrzeża Atlantyku - piaszczyste plaże, skaliste klify i urwiska.

Spotkanie w CSE Światowid ma przybliżyć polskiej publiczności celtycki rodowód Bretanii, jej tożsamość kulturową i artystyczną oraz jej wyjątkowe miejsce na mapie współczesnej Francji. Rozmowie dziennikarza z historykiem (z udziałem tłumacza) towarzyszyć będą typowe melodie i pieśni bretońskie oraz fotografie.

Francuscy goście wieczoru: Jean-Jacques Monnier (historyk), Olivier Caillebot (dziennikarz), Corentin Le Davay (pieśniarz bretoński), Alan Madec (akordeonista - muzyk bretoński). Miejsce: sala kameralna Kina Światowid. Początek: godz. 18.

Pełen program XX Dni Bretanii na Warmii i Mazurach jest tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11648
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10148142

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.