Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.10.2015 11:32 Miasto:Mrągowo Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Jak oszczędzać, to z fasonem
Jedna ze skarbonek... fot. mat. pras. muzeum
Jedna ze skarbonek... fot. mat. pras. muzeum

Już dzieci należy uczyć oszczędzania. Ładna skarbonka potrafi skutecznie wesprzeć nasze wysiłki, by składać grosz do grosza. Ponad 200 zabytkowych skarbonek ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach na Litwie, które można obejrzeć w Muzeum w Mrągowie, przekonuje, że "opakowanie" dla naszych skarbów może mieć znacznie większą wartość, niż złożone w nim pieniądze.

Na wystawie przygotowanej przez Małgorzatę Okulicz znalazło się 216 skarbonek, które powstały od XVI do połowy XX wieku. Wykonano je z rozmaitych materiałów: z gliny, drewna, gipsu, kutego żelaza, miedzi, mosiądzu, nowych stopów metali, a nawet srebra i złota. Zdarzają się przedmioty malowane i platerowane: srebrzone, złocone, miedziowane, cynowane czy niklowane. 
 
(fot. mat. pras. muzeum)
 
- Najstarszą grupę w kolekcji stanowią obiekty pozyskane w trakcie prowadzonych na Litwie wykopalisk archeologicznych - niewielkie gliniane skarbonki, w formie cebulek tulipana, z XVI-XVII wieku, z których pieniądze można było wydobyć dopiero po ich stłuczeniu - informuje Agata Grzegorczyk - Wosiek z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, którego oddziałem jest Muzeum w Mrągowie. - Trzon kolekcji - 207 obiektów - to skarbonki powstałe na przestrzeni 150 lat, od początku XIX do połowy XX wieku. Pojedyncze można datować na XVIII wiek. Niewielką grupę stanowią obiekty sakralne: mocowane do ściany, swobodnie stojące lub takie, które były obnoszone wśród wiernych. Dwie z nich mają formę synagogi. Część skarbonek nawiązuje do świata bajek, są też takie, których forma odbiega od dotychczas znanych - to domowe kasy oszczędności. W ważną pozycję w kolekcji trockich skarbonek zajmują żeliwne, produkowane w USA od drugiej połowy XIX wieku, wśród nich kasetki mechaniczne Mechanical Banks, poruszane za pomocą mechanizmu przegubowego, który wprawiając w ruch monetę, kieruje ją do pojemnika.

(fot. mat. pras. muzeum)

Wystawę można odwiedzać do 29 lutego 2016 roku. Muzeum w Mrągowie mieści się przy ul. Ratuszowej 5.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11328
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8575898

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.