Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.10.2015 11:23 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Zgubione / znalezione

W czwartek, 15 października, w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu - wernisaż Lost and found Małgorzaty Szymankiewicz.

Małgorzata Szymankiewicz, informuje Beata Branicka z Galerii EL, jest absolwentką wydziałów: malarstwa (2005; dyplom w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego) i edukacji artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2015 roku na ASP w Gdańsku uzyskała stopień doktora. Jest asystentem w Pracowni Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie. 

Artystka ma na koncie szereg w szeregu wystaw zbiorowych i prezentacje indywidualne. Wśród tych ostatnich były m.in.: Postprodukcja w BWA Warszawa (2015), I’m better, I’m back - Project Room,w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa, 2014), LAProject Gallery w Landshut/ Monachium (Niemcy, 2013), Słaba Widoczność w BWA Katowice (2011), Background w BWA w Bielsku-Białej (2011), Komfortowa SytuacjaZonie Sztuki Aktualnej w Łodzi (2011), Black Hole w CSW Łaźnia w Gdańsku (2010), Attractions Of Abstraction w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (2009).

Jej prace znajdują się w kolekcjach: Szczecińskiej Zachęty Sztuki Współczesnej, Wielkopolskiej Zachęty Sztuki Współczesnej, Kolekcji Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Kolekcji PKO Projectroom, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

O elbląskiej wystawie pisze historyk sztuki i dyrektor CS Galeria EL Jarosław Denisiuk:

"Malarstwo ostatnich kilkudziesięciu lat zmaga się z trudnością określenia statusu obrazu nieprzedstawiającego, sytuowanego pomiędzy znaczeniem symbolicznym a jego materialnością, jako płaszczyzną barwną. Tę problematykę bardzo świadomie po/na-rusza Małgorzata Szymankiewicz, uznając, że na swej analitycznej drodze do źródeł malarstwo ma jeszcze wiele tak możliwości, jak i niemożliwości. Ważnym elementem refleksji malarskiej Szymankiewicz jest odniesienie się do historycznych już sposobów demaskacji malarstwa definiowanego metafizycznie. „Obraz nieprzedstawiający nie jest końcem możliwości obrazu, ale paradoksalnie poszerzaniem możliwości jego odbioru (...)” - powie autorka. I rzeczywiście, w pracach Małgorzaty Szymankiewicz dostrzegamy wyartykułowaną dobitnie nierozstrzygalność, którą odbierać należy jako ofertę czysto wizualną i doświadczenie wieloznaczności. To, co niejasne, nieuchwytne w statusie obrazu każe każdorazowo pytać o możliwości aluzyjne malarstwa. O jego potencjalną tożsamość abstrakcyjną. (…)"

Wernisaż jest o godz. 18. Na to wydarzenie wstęp jest wolny. Wystawa czynna do 30 listopada.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810562

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.