Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.10.2015 17:37 Kategoria:Esej i Felieton Autor:Edyta Bugowska, AJ Placówka:Brak
Srebro dla elblążan!
fot. mat. prasowe organizatora
fot. mat. prasowe organizatora

Każdy krok przećwiczony setki razy, każda linia równa i dopracowana, efektowne choreografie perfekcyjne w najmniejszym szczególe, nie szesnaścioro tancerzy, a jedna drużyna... W Elblągu tytuł Mistrzów Europy Formacji Standardowych zdobyli Rosjanie. Elbląska Formacja LOTOS - Jantar wywalczyła srebro, a brąz - Niemcy.

Podczas mistrzostw zaprezentowało się 12 zespołów wykonujących tańce standardowe: Elegiya - Zhlobin oraz Univers Minsk z Białorusi, TK Chvaletice i TK TS Starlet Brno z Czech, Braunschweiger TSC e.V., A-Team z Niemiec, Szilver TSE z Węgier, DSV Dance Impression i DSV D’Sync-d z Holandii, Olympia i Vera z Rosji oraz dwa elbląskie: LOTOS - Jantar i Jantar - Elbląg. Dziesięć z nich przeszło do półfinału, w tym obie formacje z Elbląga.

- Młodzi tańczyli energetycznie, z pasją i wyrazem - opowiadał po eliminacjach Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid, trener Formacji LOTOS - Jantar. - Starsi na eliminacje mieli jeden cel: utrzymać linie w choreografii. Mieli być bardzo poprawni i nie poddawać się emocjom. Emocje pozostawiamy na finał.

W finale na parkiecie zaprezentowało się sześć zespołów: Univers Minsk z Białorusi, Braunschweiger TSC e.V., A-Team z Niemiec, Olympia i Vera z Rosji, DSV Dance Impression z Holandii oraz LOTOS - Jantar z Polski.

Wyniki rundy finałowej:

1. Vera, Rosja - 38,64
2. LOTOS - Jantar, Polska - 37,67
3. Braunschweiger tsc e. V A-team, Niemcy - 35,51
4. Dsv DSV Dance Impression, Holandia - 35.00
5. Olympia, Rosja - 33,54
6. Univers Minsk, Białoruś - 33,10

Wygrała Vera z  baśniową choreografią Russian Souvenir, tworzącą opowieść, w którą wpleciono elementy narodowe. Drugie miejsce zajęła Formacja LOTOS - Jantar, tańcząca do muzyki z filmu Burleska, w choreografii Dancing diamonds. Trzecie miejsce wytańczyła Formacja Braunschweiger tsc e. V A-team z programem Whitney Houston - Best Moment  in Time.

Podczas Mistrzostw Europy nie zabrakło pokazów specjalnych. W przerwach między rundami zaprezentowali się elbląscy tancerze: Katarzyna Czyżyk i Michał Zacharewicz oraz Bingo - Szkoła Tańca Astra Oświęcim - dziecięca formacja taneczna, która pokazała się w  choreografii Brasil!.

Mistrzostwa oceniało 12 sędziów z Niemiec, Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Polski, Kanady. Sześciu oglądało formacje z trybun, sześciu - przy parkiecie, by oprócz tzw. rysunków, mogli docenić również jakość tańca poszczególnych par. Na mistrzostwach po raz pierwszy był wypróbowywany nowy system sędziowski, w którym jurorzy nie przyznawali miejsc, ale wyciągali średnią z ocen czterech składowych występu.

- To system zbliżony do tego z łyżwiarstwa figurowego. W Polsce wypróbowaliśmy go w tańcu po raz pierwszy i jako organizatorzy jesteśmy bardzo zadowoleni z jego działania - mówił Antoni Czyżyk.

Elbląska publiczność wspaniale dopingowała tancerzy. Na trybunach pojawiło się hasło Jatar - Elbląg młodzi są wygrywają kiedy chcą.  Każdy występ elbląskich Formacji był doceniany szczególnie głośno.

Entuzjastów tanecznej rywalizacji w najlepszym wydaniu już za dwa tygodnie czeka dużo emocji podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Baltic Cup, który odbędzie się w dniach 16-18 października.

- Zawsze, gdy oglądam występy tanecznych formacji, jestem pod wrażeniem zgrania tancerzy, a także niesamowitej precyzji ruchu i tanecznych umiejętności - mówi Magdalena Czarnocka - Kaptur, wicedyrektor CSE Światowid. - Tych, którzy nie mogli zobaczyć tańczących formacji, zapraszamy na Baltic Cup. Na turnieju zaprezentują się tancerze indywidualni, ale w obu stylach: standardowym i latynoamerykańskim.

Wkrótce na eŚwiatowid.pl relacja z wydarzenia.

***

Organizatorami Mistrzostw Europy Formacji Standardowych byli: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, Federacja Tańca Sportowego oraz Stowarzyszenie Jantar.

Sponsorem głównym Mistrzostw była Grupa LOTOS S.A.

Impreza realizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.

Patroni medialni: TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Elbląska, Dziennik Elbląski, Radio Eska Elbląg.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10398302

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.