Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.09.2015 09:16 Miasto:Elbląg Kategoria:Etnografia Autor:Żaneta Wacławska Placówka:Brak
X Elbląskie Święto Chleba (relacja)
Na scenie przy katedrze św. Mikołaja zabrzmiała m.in. muzyka dawna. Tutaj odbyła się także ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa... Fot. Agnieszka Jarzębska
Na scenie przy katedrze św. Mikołaja zabrzmiała m.in. muzyka dawna. Tutaj odbyła się także ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa... Fot. Agnieszka Jarzębska

Święto Chleba to jarmark, na którym możemy spotkać różne produkty regionalne, wypieki, sztukę ludową czy też rękodzieło. W tym roku wzięło w nim udział ponad 250 wystawców - pisze Żaneta Wacławska, elblążanka i studentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, która odbywa praktykę w redakcji eŚwiatowid.pl .

Podczas tego wydarzenia mogliśmy kupić, bądź skosztować, różnych rodzajów chleba z rozmaitych zakątków Polski i krajów ościennych. Nie zabrakło także np. wyrobów mleczarskich z Litwy. Oprócz tego, mogliśmy wziąć udział w pokazach prowadzonych przez znawcę polskiej kuchni doktora Grzegorza Russaka, być świadkami powstawania wyrobów piekarniczych tworzonych przez doktora Józefa Sadkiewicza, a także wspólnie gotować i biesiadować przy ogromnej patelni z gulaszem i bigosem.

Na jarmarku mogliśmy spotkać również różnego rodzaju miody, wyroby cukiernicze, wędliny oraz ekologiczną żywność. Nie brakowało stoisk kolekcjonerskich z antykami, z rękodziełem, a także pokazów tańca, warsztatów dawnych rzemiosł i prezentacji artystycznych. 

Na Bulwarze Zygmunta Augusta działała strefa rekreacyjna Elbląg w formie. Można było pograć w piłkę nożną, unihokeja, koszykówkę, wziąć udział w zajęciach jump fitness i plastycznych - prowadzonych przez animatorów. Na rzece Elbląg odbyły się niezwykłe wyścigi smoczych łodzi, w których wzięło udział kilkanaście osad wioślarskich. Jednym z ciekawszych punktów programu imprezy był pokaz... chemiczny w wykonaniu specjalistów z Elbląskiego Parku Technologicznego. 

Stałym elementem Święta Chleba są koncerty. W tym roku wystąpiły m.in. zespoły, dla których inspiracją jest folklor: Horpyna - ukraińska formacja folkowa z Olsztyna i Karakryna - elbląsko - tczewsko - trójmiejska grupa, której bliski jest także jazz i muzyka klubowa. Były także prezeNa sntacje Młodzieżowego Domu Kultury oraz elbląskich szkół. Prócz koncertów, wystąpień teatralnych, pokazów kuglarskich, tańców dla najmłodszych, była strefa historycznych zabaw i animacji. Wszystkie te wydarzenia mogliśmy obserwować na Placu Katedralnym. 

***

Wydarzenia takie, jak elbląskie Święto Chleba, są organizowane z myślą o mieszkańcach, a także przyjezdnych. Frekwencja w czasie tegorocznej, 10. edycji imprezy, dopisała. Czy Święto korzystnie wpłynie na promocję Elbląga? Zobacz wyniki sondy - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7754032

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.