Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.09.2015 11:55 Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Brak
Piękno Frankonii (relacja)
W Würzburgu..., fot. Agnieszka Kopczyńska - zdjęcie nadesłane
W Würzburgu..., fot. Agnieszka Kopczyńska - zdjęcie nadesłane

Rothenburg ob der Tauber, Norymberga, Coburg, Würzburg i Bamberg... Uroki Frankonii poznała młodzież z Gimnazjum nr 9 w Elblągu i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Relacja z podróży zachęca do odwiedzenia tej krainy historycznej, położonej w południowych Niemczech. 

Uczniowie i nauczyciele, informuje Agnieszka Kopczyńska, gościli w Niemczech od 13 do 19 września. Wyjazd sfinansowali: ministerstwo pracy landu Bawaria i organizacja Landsmannschaft Ost- und Westpreussen. 

(Würzburg, fot. Agnieszka Kopczyńska)
 

W opinii Lucyny Rejchert, nauczycielki języka niemieckiego w Gimnazjum Nr 9 i uczestniczki wyprawy, Bawaria to najpiękniejszy kraj związkowy Niemiec. Dlaczego?

(Rothenburg ob der Tauber, fot. Agnieszka Kopczyńska)
 
"Średniowieczne miasteczko Rothenburg, leżące na szlaku znanej Drogi Romantycznej, to najtłumniej odwiedzane miasto w Niemczech. Zachwyciło niepowtarzalną atmosferą oraz dziełem znanego rzeźbiarza późnego gotyku Tilmana Riemenschneidera - Ołtarzem Świętej Krwi, który znajduje się w kościele Św. Jakuba. Wizyta w muzeum kryminalistyki pokazała, jak wyglądały w średnowieczu procesy, wymuszanie zeznań oraz wymierzanie kar. 

W Norymberdze uczniowie poznali fascynującą historię tego miasta: z czasów średniowiecza i tę ponurą - z czasów nazistowskich Niemiec. To tu tworzył wybitny malarz i grafik Albrecht Dürer oraz znakomity rzeźbiarz Wit Stwosz (Veit Stoβ), którego dzieło - Ołtarz Mariacki z Krakowa - jest znane każdemu uczniowi. Norymberga słynie też ze swych tradycyjnych wyrobów cukierniczych (pierników, marcepanów), drewnianych ozdób na bożonarodzeniowe choinki oraz wyjątkowych, norymberskich kiełbasek. 

Miasto Coburg związane jest z jedną z najbardziej znanych europejskich rodzin książęcych z rodu Sachsen- Coburg- Gotha. W muzeum, znajdującym się w górującej nad miastem potężnej fortecy, uczniowie obejrzeli dzieła Łukasza Cranacha, wybitnego malarza z XVI wieku oraz m.in. przepiękne weselne karety i barokowe sanki. 

Zwiedzanie kolejnego miasta - Würzburga - rozpoczęli uczniowie od podziwiania jego panoramy rozciągającej się z potężnej twierdzy. W tym niezwykłym mieście znajduje się wyjątkowy zabytek: to barokowa rezydencja biskupa, a w nim freski wspaniałego włoskiego malarza Giovaniego Tiepolo. 

Ostatnie miasteczko Bamberg szczyci się trwającą niemal dwa tysiąclecia historią. Jego Stare Miasto wpisane zostało na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Wąskie, romantyczne uliczki, urocze domki położone nad rzeką Regintz (Mała Wenecja), ratusz, zbudowany na środku rzeki, różany ogród i wiele innych atrakcji zachwyciły zwiedzających.

(Przed schroniskiem młodzieżowym w Bad Kissingen, fot. Agnieszka Kopczyńska)

To był niezwykle udany tydzień i chociaż pogoda nie dopisała, pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że wyjazd ten stał się możliwy."

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389275

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.