Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.07.2015 10:25 Miasto:Malbork Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Zamkowe w Malborku
Malbork przeżył Oblężenie!
fot. Agnieszka Jarzębska - archiwum
fot. Agnieszka Jarzębska - archiwum

Kilkadziesiąt tysięcy osób odwiedziło zamek nad Nogatem w czasie Festiwalu Kultury Średniowiecznej Oblężenie Malborka. Przez trzy dni odbywały się potyczki i turnieje rycerskie, spektakle, koncerty i pokazy. W sobotę padł rekord frekwencji na samym zamku - sprzedano ponad 7 tysięcy biletów wstępu. To najlepszy wynik od kilku lat. 

Oblężenie Malborka odbyło się w miniony weekend, w dniach 24-26 lipca. Była to 16. edycja imprezy.

- Największym powodzeniem cieszyły się szranki, gdzie pod okiem wykwalifikowanych sędziów, w pełnokontaktowych pojedynkach rozgrywano sportowe walki rycerskie w kategorii 1x1 i 2x2 - informuje Ada Kamińska z Muzeum Zamkowego. - Mocnym punktem okazały się pokazy konne - czy to lekkie czy ciężkie, w wykonaniu Książęcej Drużyny z Warszawy i Konnej Drużyny Dextrarius z Ogrodzieńca. Najmłodsi przez trzy dni bawili się w Grodzie Dziecięcym, gdzie oglądali spektakle Teatru dla dzieci Malbork, Królewnę Śnieżkę w wykonaniu teatru Qfer i przezabawnego Klauna Pinezkę. Poza tym, były zabawy średniowieczne, gry i rozrywki plebejskie, warsztaty garncarskie, tańce dawne i zajęcia archeologiczne.

Na Jarmarku Rzemiosła Średniowieczego i Artystycznego swoje wyroby i warsztat zaprezentowali rusznikarze, łucznicy, bursztynnicy, kowale, garncarze, bartnicy, piekarze, rzeźbiarze i malarze.  

- Jak co roku, Oblężeniu towarzyszyły działania artystyczne łódzkiego Teatru Rebelia, który pokazał przedstawienia nawiązujące do średniowiecznego teatru jarmarcznego. Szczudlarze w połączeniu z sbandieratoi - wywodzącej się z Italii sztuki widowiskowej żonglerki barwnymi flagami - urozmaicały oblężeniowy krajobraz - mówi Ada Kamińska. - Nie zabrakło koncertów muzyki dawnej i rytmów etnicznych w wykonaniu zespołów White Garden i Roderyk. Gratką dla amatorów nocnych wędrówek było specjalnie przygotowane nocne zwiedzanie zamku.

Warto dodać, że zamek krzyżacki w Malborku od początku roku odwiedziło już ponad 300 tysięcy osób.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8770909

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.