Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.07.2015 14:50 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
W krainie pruskich Warmów
Tak wygląda okładka...
Tak wygląda okładka...

Nawrócenie wiedźmy to nowa powieść, której akcja rozgrywa się w średniowieczu, na terenach zamieszkanych przez pruskie plemię Warmów10 sierpnia w Olsztynie będzie można spotkać się z jej autorką Joanną Żamejć.

Książka ukazała się nakładem Pracowni Wydawniczej ElSet z Olsztyna. 
 
"Nawrócenie Wiedźmy to złożona, wielowątkowa powieść, której akcja osadzona jest w puszczańskich ostępach krainy pruskich Warmów, w latach 1348–1353. Opowiada o czasach, kiedy nad rzeką Alną (dziś zwaną Łyną), wznoszono gród zwany dawniej Allenstein, a dzisiaj - Olsztynem.
 
W korowodzie barwnych postaci bohaterów książki występują m.in. znani z kart historii: wielki mistrz zakonu krzyżackiego Winrych von Kniprode, biskup warmiński Jan z Miśni i kanonik kapituły warmińskiej we Fromborku Jan Stryprock, czy Johannes von Leissen (Jan z Łajs), któremu kapituła warmińska powierzyła budowę grodu u stóp warownego zamku.
 
Miasto wznoszono wśród lasów, które skrywały ocalałe jeszcze osady plemion Prusów. Ich przyszłość była jednak przesądzona, krzepły bowiem społeczności przybyszy, a wyprawy rycerzy krzyżackich łamały opór ostatnich, zaszytych w lasach pruskich ostoi. Przestrzeń między starymi a nowymi mieszkańcami tych ziem stopniowo malała - konfrontacja prastarych pogańskich obyczajów i wierzeń z nowym porządkiem i religią stała się nieunikniona.
 
Losy zetknęły Auszrę, córkę plemiennej litewskiej wiedźmy, tak jak matka obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami, z Namirem należącym do grupy osadników budujących gród nad Łyną. Miłość połączyła ich dwa odmienne światy. Auszra stała się świadkiem i uczestnikiem życia społeczności powstającego miasta, w głębi duszy zachowując jednak wiarę przodków, zgodnie z przesłaniem pruskich i litewskich bóstw ugiąć się, ale nie poddać" - informuje wydawca.
 
Spotkanie w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Stare Miasto 33) rozpocznie się o godz. 17. Wezmą w nim udziałautorka oraz znany olsztyński historyk dr Jerzy Sikorski. Prowadzenie: red. Robert Lesiński z Polskiego Radia Olsztyn.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200544

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.