Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.07.2015 09:32 Miasto:Olsztyn Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Obiektony & okna
Jedna z prac z cyklu Okna..., fot.: mat. prasowe WBP
Jedna z prac z cyklu Okna..., fot.: mat. prasowe WBP

"Jak wyglądałoby nasze życie bez okien w mieszkaniach, w pomieszczeniach biurowych, sklepowych, w miejscach pracy bez dostępu słońca, zieleni?" - zastanawia się Wojciech Jasionowicz, którego prace będzie można obejrzeć w Olsztynie.

Na wystawę Obiektony & okna zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna. 

Wojciech Jasionowicz od urodzenia jest związany z Mazurami. Uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek. Ukończył studia na wydziale rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z rzeźby i małej formy rzeźbiarskiej zrobił w 1993 roku. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą - informuje Iwona Bolińska - Walendzik z WBP.

"Prace rzeźbiarskie Obiektony - pisze Wojciech Jasionowicz - to zaskakująca forma połączenia kamieni granicznych i wynikających z ich kontekstu historycznie rzeczywistego z ponadczasową strukturą materiałową - kamień, stal - użytą do ich powstania. Tradycja określonego miejsca wyznaczonego, wyznaczanego na nowo, zapomnianego historycznie, określenie miejsca tylko ze względu na porozumienie lokalne czy w szerszym kontekście. Kamień, stal, kolor farby użyte w odpowiednim miejscu, kolejności, kontekście wyznaczają miejsce, które jest ważne człowiekowi, społeczności, narodowi. Obiektony to moja zmaterializowana wypowiedź artystyczna na temat wydzielonych obszarów ziemi, miejsc, granic - Schengen i człowieka. Do malarstwa inspiracją było okno. Jest to widok z okna przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stosując kompozycje geometryczne, abstrakcyjne, z różnymi kontrastami walorowymi, z różnymi natężeniami linii, wieloma kontrastami kolorystycznymi chciałem nadać temu tematowi wielkie znaczenie. Jak wyglądałoby nasze życie bez okien w mieszkaniach, w pomieszczeniach biurowych, sklepowych, w miejscach pracy bez dostępu słońca, zieleni? Byłaby to gehenna! My, jako osoby biologiczne jesteśmy związani z przyrodą i izolacja od niej wpłynęłaby na nas druzgocąco."

Wernisaż jest w piątek, 24 lipca, godz. 16. Wstęp wolny. Wystawa czynna jest do 6 sierpnia. 

Galeria Stary Ratusz znajduje się na Starym Mieście, pod numerem 33.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200640

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.