Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.07.2015 11:14 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Otwarta Galeria ma 50 lat!

Dzięki temu konkursowi Elbląg posiada unikatową galerię sztuki prezentowanej w przestrzeni publicznej. 22 i 23 lipca odbędą się obchody 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych.

W latach 60. i 70. biennale rozsławiły Elbląg na świecie. Po spotkaniach artystów i robotników w mieście pozostało kilkadziesiąt wykonanych z metalu form przestrzennych. Elblążanie mówią na nie bienaleWśród ich twórców są znani artyści, tacy jak Magdalena Abakanowicz, Henryk Stażewski czy Marian Bogusz. Niektóre formy, zdaniem specjalistów, są tak interesujące, że chętnie postawiłyby je u siebie władze największych materopolii. Razem tworzą unikatową "plenerową" galerię sztuki. 

Z okazji jubileuszu w środę, 22 lipca, o godz 16, rozpocznie się konferencja Półwiecze inspiracji - Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni.

- Sesja ma na celu przedstawienie problematyki I Biennale w interdyscyplinarny sposób. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Waldemar Baraniewski, prof. Maciej Szańkowski, prof. Jan Wojciechowski, prof. Mirosław Duchowski, Piotr Bernatowicz i dr Łukasz Ronduda - informuje Beata Branicka z Centrum Sztuki Galeria EL. - Uczestnicy prześledzą zmiany w sztuce w przestrzeni publicznej od lat 60. do dzisiaj, zmiany strategii sztuki, zmiany samej przestrzeni publicznej naszych miast. Podnoszone zagadnienia i problemy pozwolą szukać odpowiedzi na pytanie, jak mogłoby dziś wyglądać Biennale Form Przestrzennych - a tym samym - jaka jest obecna kondycja sztuki w przestrzeni publicznej.

Następnego dnia, o godz. 18, zostanie otwarta wystawa Miasto - Przestrzeń - Maszyna. Do końca sierpnia będzie można na niej obejrzeć praceArtura Brunsza, Eduarda Ovčačka, Gerarda Jürgena Bluma - Kwiatkowskiego, Jana Chwałczyka, Wandy Gołkowskiej, Zbigniewa Gostomskiego, Macieja Szańkowskiego, Jacka Adamasa, Zawy & Worpusa, Sławka Brzoska, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Jerzego Grochockiego, Zbigniewa Książkiewicza, Janusza Kapusty, Rolanda de Jong, Ewerdta Hilgemanna, Krystiana Burdy i Artura Żmijewskiego.

Kurator ekspozycji, dyrektor Galerii EL Jarosław Denisiuk: 

"Wystawa Miasto - Przestrzeń - Maszyna odwołuje się w warstwie ideowej do I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. Przypadek Elbląga jest doskonałym przykładem realizacji modernistycznej utopii artystycznej, formułowanej z tej samej perspektywy; rzeźba monumentalna wykonana z metalu miała w jej myśl znaleźć się w obrębie przestrzeni publicznej za sprawą powiązania pracy robotnika i artysty. (...) Ważnym elementem wystawy jest zasygnalizowanie inspiracyjnej roli Biennale Form Przestrzennych dla wydarzeń, które po 1965 roku miały miejsc, nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Istotnym wątkiem projektu jest też postawione otwarte pytanie, w jakim miejscu, w zdeindustrializowanej Polsce znajduje się „robotnicza masa pracująca”, a także jak zmieniła się koncepcja sztuki w przestrzeni publicznej." 

Współpraca: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Regionalne w Pleszewie, Galerie Výtvarného Umění v Ostravě, Kabinet Architektury Ostrava, Miasto Elbląg, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Karina Dzieweczyńska.

Na konferencję i wernisaż wstęp jest wolny. Jubileuszowi towarzyszy okolicznościowy magazyn Sztandar Robotnika - do odebrania w Galerii EL. Program sesji Półwiecze inspiracji - Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni jest na stronie placówki.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810543

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.