Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.07.2015 09:50 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Spędź dzień w pięknym zamku
fot. - mat. prasowe Muzeum Warmii i Mazur
fot. - mat. prasowe Muzeum Warmii i Mazur

Na zamku w Lidzbarku Warmińskim, jednym z najcenniejszych średniowiecznych ceglanych zamków w Europie, od 2010 roku trwają szeroko zakrojone prace remontowe i konserwatorskie. Okazja, by bliżej poznać urodę budowli, nadarzy się w najbliższą sobotę, 18 lipca. 

W czasie Dnia otwartego, zapowiadają organizatorzy, na zamku w Lidzbarku Warmińskim będzie można "doświadczyć ducha dawnych czasów. Zawitają tam postaci w kostiumach historycznych, miłośnicy gier będą mogli zmierzyć się z zagadkami rezydencji biskupów warmińskich. Odbędą się też warsztaty dawnego rzemiosła, prezentacje niegdysiejszych kulinariów i zabrzmi muzyka z minionych epok."

Dzień otwarty potrwa w godz. 12-17. Wstęp jest wolny.

*** 

Oto program:

godz. 12 - spotkania z postaciami historycznymi

w salach zamkowych odwiedzający spotkają ważnych mieszkańców rezydencji biskupiej i posłuchają opowieści z historii zamku. Łukasz Watzenrode zasiądzie w oratorium, biskup Henryk Sorbom w krużgankach przedstawi fundowane przez siebie malowidła, Mikołaj Kopernik w komnatach biskupich podzieli się tajemnicami lekarza biskupów warmińskich i swojej pracy w Lidzbarku. W sali obrad będzie można spotkać króla Zygmunta II Augusta. Karl Hauke opowie o pierwszych pracach restauratorskich na zamku.

godz. 13 - Questing

gra prowadzona traktem turystycznym; do rywalizacji zaproszone będą zespoły (rodziny, grupy koleżeńskie), wygrywają ci, którzy odgadną wszystkie odpowiedzi w najkrótszym czasie

godz. 15 - warsztaty rzemieślnicze (dziedziniec zamkowy)

• pokaz pieczenia chleba
• potrawy z drobiu i jajek, które mogły być podawane na zamkowych stołach
• stół z owocami, tzw. lidzbarskie „wety” (podwieczorki owocowe)

godz. 15.30 - taniec dworski (dziedziniec zamkowy)

godz. 16 - Tańce Snu (koncert w Wielkim Refektarzu) - muzyka dawna we współczesnym ujęciu

India Czajkowska - śpiew, piano, flet
Sebastian Madejski - śpiew, syntezatory, psałterium
Adam Rozenman - instrumenty perkusyjne

***

W lidzbarskim zamku ma siedzibę Muzeum Warmińskie - oddział  Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. O historii. Jak przypomina Agata Grzegorczyk - Wosiek z MWM: 

 

"Zamek w Lidzbarku Warmińskim, zbudowany w latach 1350-1401, jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych zamków ceglanych w Europie, jedyną w Polsce zachowaną gotycką rezydencją biskupów w latach 1350-1795.

Wielokrotnie przebudowywany, przez stulecia upiększany, wyposażony był w znakomite dzieła sztuki i bogate zbiory biblioteczne. Jednym z cenniejszych pomieszczeń, w pełni autentycznym, jest kaplica zamkowa z rokokowym wystrojem wnętrza z połowy XVIII wieku. 

Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu, humaniści, m.in. Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Mieszkańcem zamku był też Mikołaj Kopernik, pełniący funkcję lekarza biskupów warmińskich.

Po 1795 roku zamek opustoszał, doraźnie pełniąc różne funkcje, m.in. w latach 1859-1932 mieścił się w nim sierociniec. Budowla uległa jednak znacznej degradacji. Dopiero od połowy XIX wieku stała się przedmiotem zainteresowania historyków i konserwatorów, a także artystów. Obecny wygląd zamku jest wynikiem prac restauratorskich przeprowadzonych w latach 1928-1935, pod kierunkiem Karla Haukego.

W 2010 roku na zamku rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe i konserwatorskie. Pierwszym etapem był remont krużganków w latach 2010-2011. Drugi etap, prowadzony od 2014 roku obejmuje: remont dachów czterech skrzydeł, prace konserwatorskie elewacji, wieżyczek, wieży, prace konserwatorsko - restauratorskie polichromii ścian oraz sklepień I piętra krużganków. Ponadto modernizację instalacji elektrycznej, odgromowej, grzewczej, adaptację piwnic skrzydła północnego na cele wystawowe. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec kwietnia 2016 roku.

Oba projekty otrzymały dofinansowanie z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz krajowych - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego." 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11177477

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.