Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.05.2015 13:19 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Unijny program dla Warmii i Mazur
fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego
fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego

W trzecim kwartale 2015 roku ruszą pierwsze konkursy w ramach kolejnej edycji regionalnego programu operacyjnego - najważniejszej puli środków europejskich przeznaczonych na rozwój województwa. 

O tym, jak fundusze mają być rozdysponowane i jak przełożą się na życie mieszkańców, rozmawiano wczoraj - 28 maja - w czasie uroczystej inauguracji programu, połączonej z pierwszym posiedzeniem Komitetu Monitorującego RPO WiM na lata 2014-2020.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację dotychczasowego programu regionalnego i tym, którzy przygotowali nowy.

- Dziś naszym największym kapitałem jest doświadczenie, jakie zdobyliśmy przy inwestowaniu pieniędzy w latach 2007-2013, tym bardziej, że robiliśmy to skutecznie. Jednak przed nami trudniejsze wyzwanie, bo w nowym programie musimy zrealizować cele tematyczne i tylko na nie będziemy przeznaczać pieniądze. Nastawimy się na wzrost gospodarczy. Chodzi o to, żebyśmy sprawnie i dostatnio funkcjonowali, kiedy skończą się dotacje - powiedział Gustaw Marek Brzezin i przypomniał, że harmonogram RPO jest już zatwierdzony.

Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone we wrześniu. Czym różnią się programy dla Warmii i Mazur - ten poprzedni i ten obecny?
 
- Po pierwsze, mamy o 300 mln euro więcej, niż w minionej perspektywie. Po drugie, jest to program dwufunduszowy, żeby osiągnąć lepszą korelację między inwestycjami infrastrukturalnymi a rozwojem kadr i kształceniem zgodnie z potrzebami rynku. Ponadto większość środków będzie do zdobycia w drodze konkursowej, a część z nich będzie przyznawana na zasadach kredytu, a więc będzie zwrotna - zapowiedział marszałek.
 
Wicemarszałek Jacek Protas, który był marszałkiem województwa przez dwie minione kadencje, zdradził kilka szczegółów negocjacji obydwu programów z Komisją Europejską.
 
- Pamiętam naszą wielką radość w 2007 roku, kiedy Polska dostała dwa razy więcej środków, niż druga na liście Hiszpania. Ale pamiętam też dwa wielkie dylematy - czy zdołamy wykorzystać aż tyle pieniędzy i czy to nie jest ostatnia taka transza dla Polski. Pierwszy dylemat minął bardzo szybko, bo okazało się, że jesteśmy tak bardzo spragnieni modernizacji i postępu technicznego, że środki na pewno zagospodarujemy. Z drugim było gorzej, bo Europa podzieliła się już na dwa obozy. Jednak polskiej ekipie rządowej udało się wynegocjować i większą pulę środków, i kwalifikowalność podatku VAT, i poziom dofinansowania sięgający 85 procent - mówił Jacek Protas i przestrzegł przed błędnym pojmowaniem unijnego dofinansowania.
 
- Regionalny program to nie jest kalka potrzeb naszego regionu, lecz efekt negocjacji z Komisją Europejską, która uważa, że nie wszystkie sfery życia wpływają na rozwój gospodarczy regionu i wzrost zatrudnienia, wobec czego nie wszystko będzie wspierać. Ale tak to już jest, że ten, kto daje pieniądze, ma prawo decydować, na co one zostaną wydane - wskazał wicemarszałek.
 
Anna Wasilewska z zarządu województwa podkreślała wzrost znaczenia samorządów województw w nowej perspektywie.
 
- Dotychczas regiony decydowały o podziale 20 procent całej pomocy unijnej, teraz to będzie 40 procent. Unia Europejska docenia, że regiony lepiej diagnozują swoje potrzeby i sprawniej inwestują pieniądze. Zmusiła też nas do określenia swoich najsilniejszych stron i wskazania tak zwanych inteligentnych specjalizacji - powiedziała Anna Wasilewska.
 
196 mln euro w z funduszy europejskich zostanie przeznaczonych na infrastrukturę.
 
- Wyznaczyliśmy sześć inwestycji podstawowych i trzy rezerwowe dotyczące dróg, ale myślę, że uda nam się zrealizować je wszystkie, bo będziemy budować w oparciu o lokalne, tańsze kruszywa - mówiła wicemarszałek Wioletta Śląska - Zyśk. - Będą też pieniądze na infrastrukturę kolejową, między innymi 200 mln zł na trasę Olsztyn - Braniewo. Za równie ważne uważam działania na rzecz aktywizacji grup wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przeznaczyliśmy na to 630 mln zł, bo pod tym względem region znajduje się w niechlubnej czołówce w kraju.
 
Wśród licznych działań samorząd planuje szkolenia, także psychologiczne, pomoc rodzinom, wsparcie ekonomii społecznej, profilaktyki zdrowotnej czy wczesnej rehabilitacji.
 
- Nie warto się smucić, że to jest druga tak korzystna dla Polski perspektywa finansowa Unii Europejskiej, druga czyli ostatnia - mówiła Agnieszka Dawydzik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. - Dziś oczywiście jeszcze nic nie wiemy, ale warto pamiętać, że nawet rozwinięte kraje zachodnie korzystają z pomocy unijnej.          

Wytyczne Komisji Europejskiej w nowej perspektywie premiują innowacyjność oraz łączenie nauki z biznesem. Na szczególne wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z branż objętych tzw. inteligentnymi specjalizacjami. W Warmińsko-Mazurskiem wyodrębniono trzy: ekonomię wody - związaną z turystyką wodną, ośrodkami wellness i spa oraz budową jachtówm, produkcję żywności wysokiej jakości - z wykorzystywaniem doskonałych warunków naturalnych i rozwiniętej bazy badawczo - rozwojowej. Trzecia specjalizacja to przemysł drzewny i meblarski.            

Nowością RPO 2014-2020 jest nowy instrument wsparcia: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), które mają pomóc w rozwoju aglomeracji miejskich. W województwie są trzy takie obszary: aglomeracja olsztyńska, elbląska i ełcka. Pieniądze z ZIT mają służyć ściślejszemu zintegrowaniu gmin otaczających największe miasta regionu.

"RPO WiM 2014-2020 koncentruje się na 4 głównych obszarach:

- najwięcej, bo prawie 19 procen wszystkich środków finansowych przeznaczonych zostanie na wzmacnianie rozwoju technologicznego i innowacji oraz na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw -  ok. 320 mln euro,

- ok. 16 procent środków budżetu RPO wykorzystanych będzie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, zwiększenie udziału energii odnawialnej oraz efektywność energetyczną - ok. 268 mln euro,

- niemal 14 proc. wszystkich funduszy zostanie przeznaczonych na inwestycje drogowe i kolejowe - region wciąż należy do obszarów o najmniejszej dostępności komunikacyjnej w Europie - ok. 196 mln euro,

- z uwagi na szczególne w skali kraju problemy na rynku pracy ok. 12 procent dostępnych w programie środków przeznaczonych zostanie na zwiększenie zatrudnienia - ok. 182 mln euro oraz ok. 7 procent na aktywizację społeczno - zawodową - 128 mln euro" - czytamy w komunikacie prasowym.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810828

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.