Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.07.2015 12:07 Miasto:Malbork Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Zamkowe w Malborku
Ekslibris - mały wielki znak
Praca Junko Nagano z Japonii, fot.  B. i L. Okońscy - mat. pras. Muzeum Zamkowego w Malborku
Praca Junko Nagano z Japonii, fot. B. i L. Okońscy - mat. pras. Muzeum Zamkowego w Malborku

Znak własności egzemplarza książki ma wielowiekową i ciekawą historię, zwłaszcza że często jest formą wyrazu artystycznego. Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni artyści? Od 1963 roku Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje międzynarodowe biennale ekslibrisu. To najstarsza tego rodzaju impreza na świecie. Do 30 września można obejrzeć pokłosie 25. edycji konkursu.

Na wystawie znalazło się 300 najlepszych znaków własności książek, wykonanych przez 140 artystów z 29 krajów Europy, Azji i obu Ameryk.

Bogumiła Omieczyńska, kuratorka ekspozycji: 

"Biennale zainicjował konkurs na ekslibris dla nowo utworzonej biblioteki zamkowej, ogłoszony w 1963 roku przez Henryka Raczyniewskiego, ówczesnego dyrektora malborskiego Muzeum. Z jego inicjatywy oraz artysty grafika Wojciecha Jakubowskiego, ów konkurs przerodził się w prezentację dorobku najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców uprawiających ten gatunek sztuki. Pierwsza edycja konkursu stała się równocześnie początkiem malborskiego Biennale i tworzonej tu kolekcji ekslibrisów.
 
W liczącej ponad pół wieku historii tej imprezy artystycznej odbyło się dwadzieścia pięć konkursów (łącznie z obecnym) i tyleż samo wystaw pokonkursowych. Wysoki poziom artystyczny i kunszt warsztatowy prezentowanych tu dzieł współczesnych wirtuozów rylca i akwafortowej igły, przyniósł malborskim wystawom sławę renomowanego forum prezentacji najlepszych światowych osiągnięć w tej kameralnej dziedzinie grafiki.                                                     

Biennale ma charakter konkursu, do którego są zapraszani artyści graficy i studenci uczelni artystycznych w kraju i za granicą. Zespół jurorów, powołany przez dyrektora muzeum, ocenia i kwalifikuje ryciny na wystawę oraz przyznaje nagrody regulaminowe. Autorzy najlepszych ekslibrisów otrzymują nagrody pieniężne i równorzędne wyróżnienia w postaci Medali Honorowych. Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku przyznaje nagrodę za najciekawszy ekslibris dedykowany malborskiemu muzeum. W pulę nagród wpisały się również te sponsorowane przez instytucje państwowe i osoby prywatne. Tradycyjnie od wielu lat swoją nagrodę przyznaje Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie oraz burmistrz Malborka.

(Praca Serika Kulmeshkenova z USA, fot.  B. i L. Okońscy - mat. pras. Muzeum Zamkowego w Malborku)

Wyjątkowy charakter mają dwie pozostałe nagrody, przyznawane w malborskim konkursie od 2000 i 2002 roku, mianowicie Medal Pamiątkowy im. Janusza Mikołaja Szymańskiego i Nagroda Złotego Rylca im. Henryka Feilhauera. Obie są sponsorowane przez rodziny zmarłych przed laty Janusza Szymańskiego (1938-1998), bibliofila i kolekcjonera, cenionego znawcy ekslibrisów oraz Henryka Feilhuera (1942-1999), mistrza miedziorytu, wybitnego medaliera i malarza.

Tradycyjnie pojmowany ekslibris kojarzony jest z niewielką odbitką graficzną zawierającą w polu kompozycji dedykację, na którą składa się zwrot "ex libris" lub jego zamiennik, np. "ex bibliotheca", "ex numismaticis", z książek, i który jest połączony z imieniem i nazwiskiem właściciela, czyli osoby zamawiającej ekslibris. W miejscu nazwiska konkretnej osoby może pojawić się nazwa instytucji, np. biblioteki lub muzeum. Taką odbitkę przyklejano na wewnętrzną stronę przedniej okładki książki dla udokumentowania przynależności woluminu do określonego księgozbioru."     

Wystawę można oglądać w dawnym kościele św. Wawrzyńca na Przedzamczu.

Wstęp jest wolny. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771039

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.