Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.07.2015 11:26 Miasto:Ełk Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Ełckie Centrum Kultury
Letnie koncerty w amfiteatrze

W czasie wakacji mieszkańcy Ełku i turyści mogą liczyć na sporą dawkę muzycznego orzeźwienia. 

Cykl koncertów rozpoczął się w maju. Dotąd wystąpili: Mela Koteluk, Orkiestra Salonowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego, Trio Akordeonowe Chłopcy Kontra Basia.  
 
***

W niedziele: 12 i 26 lipca lipca Ełcka Miejska Orkiestra Dęta zaproponuje muzykę filmową i standardy jazzowe.

"Pierwsze „rozgrywki" orkiestry - złożone z większości trębaczy byłej orkiestry kolejowej - rozpoczęły się zimą 1967/68. Od tamtej pory orkiestra nieustannie się rozwija i odnosi coraz liczniejsze sukcesy. W jej życiu uczestniczy wielu młodych ełczan, którzy chcą rozwijać swoje muzyczne pasje. Od wielu lat zespół zapewnia oprawę uroczystości państwowych, patriotycznych i kościelnych na terenie Ełku i powiatu ełckiego. Na swoim koncie ma również liczne wyjazdy za granicę. Jeden z ostatnich to delegacja na przełomie maja/czerwca 2014 roku, na zaproszenie burmistrza Orbassano Eugenia Gambetty z partnerskiego miasta Ełku we Włoszech" - infomują organizatorzy, za serwisem elk.pl .

Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny.

***

piątek, 17 lipca, o godz. 21, zabrzmią ballady rosyjskie na dwa serca i szanty. Wykonają je: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, którzy - jak sami o sobie piszą - "od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami". 

W czasie koncertów duet śpiewa - po rosyjsku i w polskich tłumaczeniach - "wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: Modlitwa, Pożegnanie Polski, Aleksander Siergiejewicz Puszkin, Piosenka o piechocie, Niebieski balonik, Droga na Smoleńsk, Pieśń gruzińska, Ostatni trolejbus, Trzy miłości, Reinkarnacja, Konie, Бродяга, О, мой cынок, Kozacka przypowieść, Миленький ты мой, Эх загулял"podają organizatorzy za stroną korycki.com .

Wstęp jest wolny.

***

W niedzielę, 19 lipca, będzie można posłuchać piosenki literackiej i żeglarskiej. Na scenie pojawi się Mazurskie Trio. To laureat II nagrody w kategorii zespołów (I nagrody w tej kategorii nie przyznano) Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Poezji i Pieśni Włodzimierza Wysockiego Tropami Wysockiego - pieśni narowiste, a także zdobywca I nagrody w kategorii zespołów na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej Ukleja 2013.

"Mazurskie Trio pierwszy swój koncert dało w czerwcu 2011 roku, w klubie Szekla w Augustowie, jeszcze pod nazwą Ostatnie Takie Trio. Właściwie to była bardziej próba otwarta, niż koncert. Gdy okazało się jednak, że bisom nie ma końca, postanowili śpiewać i grać znane piosenki literackie, satyryczne, turystyczne i żeglarskie, a program zatytułować Ballady ze Starej Szuflady.

Po kilkudziesięciu koncertach w różnych miastach i miejscach coraz bardziej przekonywali się do tego, by nie wymyślać swoich piosenek, a skoncentrowali się na tym, co piękne, mądre, ciekawe, wesołe i na tym, co większość ich widownia zna. Przed laty Janusz Gajos powiedział do Wojciecha Młynarskiego: "... Wojtek, Ty mnie pisz takie piosenki, które ja już znam, bo one mi się najbardziej podobają...". Mazurskie Trio się z tym zgadza i pewnie nie prędko napisze piosenkę, której byśmy nie znali" - podają organizatorzy za stroną mazurskietrio.pl . 

Początek o godz. 21. Wstęp jest wolny.

***

W czwartek, 13 sierpnia, zagra Enej. Rockowo-folkową grupę założyli w 2002 roku w Olsztynie bracia: Piotr i Paweł Sołoduchowie oraz ich przyjaciel Łukasz Kojrys, obecny manager.

"Nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego - Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu - rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, pozostali członkowie zespołu to Polacy.

Na dyskografię zespołu składają się cztery krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta Ulice ukazała się w 2008 roku. W 2010 roku wydana została płyta Folkorabel (Złota Płyta). Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. Natomiast w 2012 roku ukazała się płyta Folkhorod (Podwójna Platynowa Płyta). Najnowszym dzieckiem zespołu jest Paparanoja, która ujrzała światło dzienne w lutym 2015 roku.

Za przełomowy moment w historii zespołu uznać należy rok 2011 i wygraną w programie Must Be The Music - Tylko Muzyka w Polsacie. Zwycięstwo otworzyło grupie drogę do szerszego grona słuchaczy. Stacje radiowe już dzień po wielkim finale programu zaczął podbijać utwór Radio Hello, stając się hitem lata 2011. Od tego czasu Enej regularnie pojawia się na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, takich jak Heineken Open'er Festival, Przystanek Woodstock (2011 nagroda Złotego Bączka za najlepszy koncert festiwalu w roku poprzednim), Jarocin Festiwal, KFPP w Opolu (nagroda SuperPremiery 2012 oraz SuperJedynka w kategorii SuperPrzebój 2013), TOPtrendy Festiwal (tytuł Największego Przeboju Roku), Sopot Top of the Top Festival." - cytują organizatorzy letnich koncertów za stroną enej.com .

Początek o godz. 20. Bilet kosztuje 30 zł.

***

sobotę, 29 sierpnia, zagrają Chilli Crew i Sandaless.

"Chilli Crew powstał z inicjatywy Szymona Chudego i Jakuba Wojciechowskiego, muzyków zespołu StarGuardMuffin, którzy zaprosili do współpracy charyzmatyczną wokalistkę Martynę Baranowską, znaną ze współpracy m.in. z Gaga ZŻ i Bethel. Mimo krótkiej historii grupa ma za sobą występy na wielu polskich festiwalach, takich jak United for Bombaclass, Dobremiastock, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi czy Big Up! Fest. W trasie towarzyszy takim artystom, jak Bethel, Zebra, Radical Guru, Foliba i ŜANĜO - Zmiana Wibracji Ziemi" - informują organizatorzy za stroną fabrykazespołów.pl .

Z kolei Sandaless to ełcki zespół. Od chwili powstania w 1997 roku zagrał ponad 300 koncertów w kraju i za granicą. Brał udział w wielu festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. 

Początek o godz. 20. Bilety kosztują 10 i 15 zł (ulgowy - uczniowie, seniorzy/ normalny).

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389123

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.