Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.07.2015 10:30 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Czas ucieka, a zegary zostają
fot. Grzegorz Kumorowicz - mat. prasowe MWM
fot. Grzegorz Kumorowicz - mat. prasowe MWM

Zegar kaflowy powstały w Gdańsku w drugiej połowie XVIII wieku i przenośny zegar karetowy - powozowy, wykonany w Wiedniu, na przełomie XVIII i i XIX wieku - to jedne z ciekawszych chronometrów, które do końca września można obejrzeć na olsztyńskim zamku.  

Wystawa Tempus fugit ...czas płynie została otwarta w miniony czwartek, 2 lipca. Tworzą ją zabytki ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur i kolekcji prywatnych.

- W wernisażu wzięli udział kolekcjonerzy, którzy udostępnili swoje eksponaty: Jacek Gryszkiewicz, Władysław Zaorski oraz Andrzej Solecki. Kurator wystawy Barbara Głuchowska przedstawiła historię
mierzenia czasu, od zegarów słonecznych, poprzez wieżowe, wahadłowe, do sprężynowych. Wskazała najciekawsze wśród zegarów: wiszących, podłogowych, kaflowych, karetowych, kominkowych, ręcznych, specjalnych - informuje Agata Grzegorczyk - Wosiek z olsztyńskiego muzeum. - Ważne miejsce na wystawie zajmuje mechanizm i wskazówki zegara wieżowego. Poza tym, można obejrzeć kluczyki do nakręcania i narzędzia zegarmistrzowskie.

Ekspozycja jest pokazywana w zamkowej sali przy wieży.

- Znajdziemy tam wyjątkowe przedmioty, jak np. zegar kaflowy gdańskiej roboty z drugiej połowy XVIII wieku, którego zminiaturyzowany mechanizm pokazany jest w przeszklonej wielobocznej skrzynce. Kolejny unikat to przenośny zegar karetowy - powozowy, wykonany w Wiedniu, na przełomie XVIII i i XIX wieku. Posiada on tarczę z masy perłowej i zdobienia ze złoconego mosiądzu, a całość osłonięta jest skórzanym etui. Oba chronometry znajdują się w zbiorach naszego muzeum - wskazuje Agata Grzegorczyk - Wosiek. - W grupie zegarów ściennych uwagę skupia zegar gdański - lub żuławski - z malowaną tarczą, typową dla tamtych terenów. Jego mechanizm o napędzie obciążnikowym, z wahadłem, pochodzi z połowy XVIII wieku. Łącznie przedstawiamy przeszło 100 eksponatów z różnych epok, od baroku do art deco - od połowy XVIII wieku do II połowy wieku XX, większość z nich jest ciągle sprawna. Warto dodać, że wystawa Tempus fugit jest trzecią w sezonie letnim prezentacją łączącą zbiory Muzeum Warmii i Mazur oraz kolekcje prywatne.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161157

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.