Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 26.06.2015 12:35 Miasto:Olsztyn Kategoria:Taniec Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Na ludowo
Jedno ze zdjęć Krystyny Janusz...
Jedno ze zdjęć Krystyny Janusz...

45-lecie świętuje Zespół Pieśni i Tańca Kortowo, reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dziś w Olsztynie - wernisaż zdjęć inspirowanych jubileuszem. 

"Historia powstania zespołu sięga lat 60., kiedy to studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą folklor polski. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 70 studentów i absolwentów UWM.

Od lat Kortowo czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek Kortowa jest dziełem autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza artystycznego zespołu.

Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowisko z regionu warmińskiego, pieśni i tańce ludowe z terenów niemalże całej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne m.in. z Kurpi Zielonych, Lublina, Kujaw, Rzeszowa, Krakowa, Podhala, Łowicza, Warmii oraz Śląska.

Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swoją działalność był wielokrotnie honorowany i nagradzany. W tym roku otrzymał statuetkę Osobowość Roku Warmii i Mazur 2014 w dziedzinie kultury, wręczaną przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu" informuje Iwona Bolińska - Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Obecnie kierownikiem grupy jest Ewa Kokoszko, chórmistrzynią - Natalia Kaczmarczik, kierownikiem muzycznym Krzysztof Podolak, a kapelmistrzem Wojciech Deliga.

Autorka zdjęć Krystyna Janusz jest olsztyńską fotografką (rocznik '88), absolwentką wydziału sztuki UWM; dyplom zrobiła w pracowni fotografii artystycznej prof. Janusza Połoma.

- W swoich pracach i badaniach porusza tematykę regionu, z którego pochodzi i z którego historią jest związana jej własna historia. Realizuje badania zarówno o wydźwięku socjologicznym, jak i historii architektury - wskazuje Iwona Bolińska - Walendzik.
 
Krystyna Janusz ma na koncie I nagrodę w VIII Biennale Sztuki O Medal Prezydenta w Olsztynie oraz udział w wystawie pokonkursowej w BWA Olsztyn (2013), udział w zbiorowej wystawie fotografii Iława bez retuszu (Iławskie Centrum Kultury, 2014), stypendium artystyczne Rady Miasta Olsztyn na wystawę fotografii zabytkowych drzwi Prus Wschodnich, z wybranych miast Warmii (2014), wystawę indywidualną Wojna (Galeria Jednego Obrazu, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn, 2014), wystawę indywidualną fotografii Osobiście (Awangarda Bis, Olsztyn, 2013), udział w wystawie zbiorowej Stąd (Iławskie Centrum Kultury, 2013).

Wernisaż 45 lat Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo jest dziś - w piątek, 26 czerwca, o godz. 17 w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Stare Miasto 33). Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Akademickie Centrum Kultury.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11456
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9200777

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.