Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.06.2015 15:35 Miasto:Olsztyn Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Brak
Jak się rozwijać ponad granicami?

2015 jest Europejskim Rokiem Rozwoju - tak zdecydowali: Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski i Rada ds. Zagranicznych UE. Jak Warmia i Mazury oraz inne regiony Polski Wschodniej mogą wspierać działalność na rzecz krajów słabiej rozwiniętych, w tym państw Partnerstwa Wschodniego, które wprowadzają demokratyczne zmiany ustrojowe? To jeden z tematów seminarium, które w dniach 24-26 czerwca organizują w Olsztynie: Fundacja Borussia i Dom Polski Wschodniej.

Wśród ekspertów, którzy zabiorą głos w czasie sesji są m.in. prof. Hubert Orłowski (Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia), Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze, Krasnogruda), Krzysztof Stanowski (Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Lublin), dr Wiktor Romanowski (Północno-Zachodnia Akademia Służby Państwowej - filia w Kaliningradzie), dr Iwona Liżewska (Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia), Ryszard Michalski (Centrum Edukacji i Inicjatyw Regionalnych, Stowarzyszenie Tratwa, Olsztyn), Aleksandra Zińczuk (Fundacja Teren Otwarty, Lublin) oraz Yulia Bardoun i dr Ilya Dementiev (Agencja Inicjatyw Kulturalnych TranzytKaliningrad). W programie jest także np. prezentacja Podręcznika dialogu, wydanego przez Fundację i Ośrodek Pogranicze, przy współpracy z Domem Polski Wschodniej. 

"W gronie przedstawicieli instytucji i organizacji z Warmii i Mazur, innych regionów Polski Wschodniej oraz ich partnerów, zajmujących się dialogiem międzykulturowym, różnorodnością, demokratyzacją, problemami i wyzwaniami stojącymi przed regionami pogranicza, chcemy się zastanowić, na ile budowanie współpracy międzysektorowej i międzynarodowej z sąsiadującymi krajami obszaru Partnerstwa Wschodniego oraz - w przypadku Warmińsko-Mazurskiego - z Obwodem Kaliningradzkim FR i wzmacnianie postaw obywatelskich przez działania kulturalne i edukacyjne mogą stać się czynnikiem ich rozwoju.

Jak w odwołaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego budować wśród mieszkańców regionów pogranicza, które od wieków stanowiły miejsce styku wielu kultur, narodów i tradycji, świadomość wspólnej odpowiedzialności i solidarności ponad granicami? W jaki sposób Warmia i Mazury i inne regiony Polski Wschodniej mogą się włączać w działalność na rzecz krajów słabiej rozwiniętych, w tym krajów Partnerstwa Wschodniego, wprowadzających demokratyczne zmiany ustrojowe? Na te i wiele innych pytań spróbujemy wspólnie odpowiedzieć podczas seminarium w Olsztynie" - zapowiadają organizatorzy.

Seminarium Regiony pogranicza Europy - różnorodność - rozwój odbędzie się w Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna, przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 w Olsztynie. 

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.Więcej informacji pod numerem tel. 89 523 72 93.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11356
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8755917

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.