Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.06.2015 09:30 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Urząd Miejski w Elblągu
Momenty z kronik ZBoWiD

Kroniki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z drugiej połowy XX wieku z Olsztyna, Barczewa, Kętrzyna i Morąga będą tematem najbliższego spotkania z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku.

 

 

Związek Bojowników o Wolność i Demokrację był organizacją kombatancką. Istniał w latach 1949-1989. Powstał, jak przypomina Wikipedia, "w wyniku narzuconego zjednoczenia 11 istniejących w tym czasie, działających od 1945 roku, organizacji kombatantów i więźniów obozów hitlerowskich. Do 1989 roku był politycznie i organizacyjnie podporządkowany PZPR".  

Po upadku PRL-u ZBoWiD został przekształcony w Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Zrzesza on "obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów - czytamy na stronie internetowej kombatantpolski.pl. - Jest największą organizacją kombatancką w Polsce, zrzeszającą 105 807 członków (stan na 31.12.2014 roku)".

W szeregach Związku są m.in. weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej, żołnierze wcieleni do jednostek Armii Radzieckiej, Polskich Oddziałów Samoobrony z południowo-wschodnich Kresów II RP (tzw. Istriebitielnych Batalionów), żołnierze Synów Pułku, byli więźniowie polityczni i obozów koncentracyjnych, represjonowani, uczestnicy tajnego nauczania oraz żołnierze 1920 roku.

Spotkanie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie poprowadzi dr Małgorzata Gałęziowska.

"Kroniki ZBoWiD z drugiej połowy XX wieku z Olsztyna, Barczewa, Kętrzyna i Morąga, to opowieści o teraźniejszości byłych wojskowych, milicjantów, partyzantów, więźniów obozów jenieckich, łagrów, obozów koncentracyjnych. Jest to przede wszystkim zapis codzienności, która w specyficzny sposób odnosi się do przeszłości. Jaką bazą dla dnia dzisiejszego jest owa przeszłość? Czy jest tylko wspólnym mianownikiem?" - czytamy w zapowiedzi prasowej wydarzenia.

Muzyczną oprawę zapewni zespół Pro Musica Antiqua: Leszek Szarzyński - flet, Jerzy Szafrański - obój, Paweł Panasiuk - wiolonczela, Lucyna Żołnierek - Freszkowska - fortepian oraz Ewa Alchimowicz - Wójcik. 

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 21 czerwca, o godz. 17.30 na olsztyńskim zamku. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805356

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.