Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 17.06.2015 13:00 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Rowerowa autostrada ma być przyjazna rowerzystom
(fot. Agnieszka Jarzębska)

W pięciu województwach Polski Wschodniej ruszyła budowa sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo
 

Przedsięwzięcie realizuje Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego - tzw. partner wykonawczy promocyjnej części projektu Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej.

- Produkt turystyki rowerowej to nie tylko oznakowanie, ścieżki rowerowe, tablice informacyjne i mapka szlaku - mówi przedstawiciel wykonawcy Jacek Zdrojewski. - To przede wszystkim miejsca, w których rowerzyści będą profesjonalnie ugoszczeni, nakarmieni i atrakcje, które mogą zobaczyć, pozostawiając swój rower w bezpiecznym miejscu. W Niemczech i Austrii rowerzyści mają do dyspozycji blisko sześć tysięcy kwater "przyjaznych rowerzystom", w ramach standardu Bett und Bike. Nasz kraj oczywiście nie może wprost się porównywać z rynkiem niemieckim, na którym jest ponad 70 tysięcy kilometrów certyfikowanych tras rowerowych i pięć milionów turystów rowerowych rocznie, lecz nasza akcja rozpoczyna nowy etap rozwoju polskiej turystyki rowerowej.

Do udziału w budowie systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom zaproszeni są przede wszystkim przedsiębiorcy: właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych, a także centra informacji turystycznej, administratorzy atrakcji turystycznych oraz inne obiekty świadczące usługi na rzecz rowerzystów.

Pierwsza runda naboru zaczęła się 15 czerwca i zakończy 15 lipca. Zgłosić się może każdy podmiot z podanych wyżej kategorii, działający w tzw. korytarzu szlaku Green Velo, który obejmuje ponad 400 gmin Polski Wschodniej.

Udział w akcji jest bezpłatny i dobrowolny. Należy wypełnić i wysłać formularz zamieszczony na stronie greenvelo.pl . Informacje o rekomendowanym obiekcie znajdą się na portalu turystycznym szlaku i w dedykowanej mu aplikacji mobilnej, która będzie aktywna już w lipcu.

Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się znakiem MPR z logo szlaku i znajdą się w publikacjach informujących o szlaku, na którego promocję w latach 2014-2015 przeznaczono blisko 25 milionów złotych.

- Obiekt MPR to przede wszystkim jakość - mówi Maria Kosicka, koordynator działania. - Opracowaliśmy kilkanaście kryteriów "przyjazności" dla rowerzystów, kierując się oczekiwaniami tego segmentu turystów na podstawie m.in. badań przeprowadzonych w 2013 roku. Jest wśród nich np. deklaracja goszczenia turystów korzystających z jednego noclegu, co związane jest z dużą mobilnością rowerzystów. Są również specyficzne kryteria, dotyczące np. bezpiecznego parkingu rowerowego czy miejsca bezpiecznego przechowywania roweru w obiekcie, a także ciekawe wymagania, jak oferta "lunch pakietów na wynos" czy wysokokalorycznych śniadań dla aktywnych turystów. Kryteriów jest w sumie szesnaście. Oczywiście, nie wszystkie trzeba będzie spełniać od razu - dodaje koordynator. - Im więcej, tym lepiej - obiekt będzie wówczas lepiej widoczny w wyszukiwarce jako lepiej dostosowany do oczekiwań rowerzystów.

- Inicjatywa ma z jednej strony generować korzyści w postaci większej liczby gości - turystów rowerowych, ale przede wszystkim promować i rozwijać dobre praktyki w zakresie obsługi rowerzystów wzdłuż szlaku Green Velo - podsumowuje działanie Jacek Zdrojewski.

Udział w systemie jest bezpłatny, bo inicjatywę dofinansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Jest ona częścią projektu promocyjnego, który uzupełnia pięć projektów infrastrukturalnych, polegających na budowie liczącej blisko 2 000 km trasy rowerowej przez pięć województw Polski Wschodniej, z Elbląga w województwie warmińsko-mazurskim, do Końskich w województwie świętokrzyskim.
 
Dodatkowo, w ramach akcji promocyjnej między 15 czerwca a 25 czerwca wzdłuż szlaku, tj. w Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Węgorzewie, Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Białowieży, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Przemyślu, Rzeszowie, Sandomierzu, Kielcach i w Końskich odbędzie się w sumie 15 otwartych spotkań promocyjno-informacyjnych, dotyczących szczegółów naboru.

Więcej informacji - na stronie greenvelo.pl i na stronach partnerów akcji, w tym urzędów marszałkowskich i regionalnych organizacji turystycznych w Polsce Wschodniej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11458
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9218752

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.