Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.06.2015 08:32 Miasto:Region Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:AJ Placówka:Brak
Stare nie-zapomniane

9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwa państwowe w prawie 40 polskich miastach otworzą się dla zwiedzających - i to nie tylko dziś. 

Za sprawą Dni Otwartych będzie można dowiedzieć się co kryją przepastne magazyny m.in. archiwów w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Łodzi, Częstochowie, Sandomierzu i Wrocławiu. 

"Zaplanowano wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów. Będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin (archiwiści zachęcają do zabrania ze sobą rodzinnych dokumentów).

Pracownicy archiwów będą także pomagać w odnalezieniu dokumentacji osobowej i płacowej po zlikwidowanych zakładach pracy. Będzie to również wyjątkowa okazja do zwiedzenia magazynów oraz pracowni konserwacji i digitalizacji akt. Na dzieci czekają zabawy i konkursy. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny" - informuje na swojej stronie internetowej Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

W Olsztynie wczoraj miało miejsce spotkanie z archiwistami zakładowymi na temat zmian w przepisach w zakresie postępowania z dokumentacją, organizacji archiwów zakładowych oraz działalności jednostek, które przechowują dokumentację osobową i płacową w województwie warmińsko-mazurskim. 

Odbył się też wernisaż pt. Co nowego w Archiwum? Darowizny i nabytki 2010-2015. Na wystawie są prezentowane m.in. dokumenty pergaminowe i papierowe powstałe od XVI do XIX wieku, przekazane przez burmistrza Ornety, fotografie Krajowej Agencji Wydawniczej z 1979 roku ukazujące województwo olsztyńskie i kronika sekcji szachowej w Olsztynie z lat 1947-1949. Ekspozycja będzie czynna do końca roku, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15.

Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku zaprasza dziś na spotkanie pod hasłem Jak znaleźć swoje dokumenty? W godz. 10-13, w punkcie informacyjnym przed wejściem do malborskiego zamku, archiwiści poradzą jak odnaleźć dokumentację osobową i płacową po zlikwidowanych zakładach pracy. A na specjalnej wystawie będzie można obejrzeć dokumenty i fotografie zakładów przemysłowych dawnego województwa elbląskiego.

Oddział suwalskiego archiwum w Ełku przygotował wystawę Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach. Można ją oglądać od 9 do 30 czerwca, w godz. 8-15.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810702

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.