Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.09.2015 16:15 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Jedzmy żuławskie jabłka, gruszki, śliwki, uratujmy stare drzewa owocowe - posłuchaj!
fot. Marek Opitz - mat. prasowe organizatorów projektu
fot. Marek Opitz - mat. prasowe organizatorów projektu

Ich smak zna i pamięta wielu mieszkańców Żuław, ale dziś owoce dawnych odmian trudno jest zdobyć. Starych drzew owocowych jest wciąż sporo, jednak rzadko który właściciel docenia ich wartość, wie jak o nie dbać i chce to robić. Jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie popadają w zapomnienie, są wycinane, zastępowane nowymi odmianami, których smak jest bladym cieniem smaku owoców, które rodziły dawniej żuławskie sady.

O zachowanie starych drzew owocowych upominają się: Klub Nowodworski i Salwinia Ekoklub, którzy wraz z partnerami realizują program edukacyjny Tradycyjne sady i drzewa owocowe jako cenny rezerwuar przyrodniczy, historyczny i kulturowy Żuław Delty Wisły.

W czasie inwentaryzacji przeprowadzonej pod kierunkiem eksperta - pomologa na terenie powiatu nowodworskiego zlokalizowano 105 stanowisk, w których rosną drzewa historycznych odmian. Są to sady, aleje, szpalery i pojedyncze drzewa. Dzięki temu zidentyfikowano aż 19 odmian jabłoni (pochodzenia polskiego, litewskiego, niemieckiego, szwajcarskiego, ale i odmiany regionalne), 11 odmian gruszy i 2 odmiany śliwy. Zanotowano także obecność wiśni, leszczyny i sporej liczby drzew orzecha włoskiego. 

Jak informują: Marek Opitz i Dominik Sudoł, jeśli chodzi o jabłonie uczestnicy projektu wypatrzyli następujące odmiany: Early Victoria, Antonówka Zwykła, Cesarz Wilhelm, Grochówka, Piękna z Herrnhut, Oliwka Żółta, Boiken, Żeleźniak, Blutroter Grawensteiner, Glockenapfel, Kronselska, Piękna z Boskoop, Müschens Rosenapfel, Close, Starking, Kosztela, Książęca, Zajączki i Reneta Szara JesiennaWśród grusz były: Józefinka, Faworytka (Klapsa), Patten, Lukasówka, Pstrągówka Jesienna, Grüne Sommer - Magdalene, Dobra Ludwika, Plebanka, Szarneza, Dobra Szara i Bergamota Czerwona Jesienna.

Projekt, który dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, trwa i można do niego dołączyć. W planach są m.in. spotkania z ekspertami, sadzenie starych odmian w miejscach publicznych, konkurs na przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców oraz wydanie poradnika. Organizatorzy szczególnie liczą na zainteresowanie ze strony właścicieli starych, przedwojennych drzew owocowych i sadów, ale także działkowców, sadowników, sołtysów, nauczycieli i młodzieży.

Mówi Artur Wasielewski z Klubu Nowodworskiego:

This text will be replaced

Informacji o projekcie udzielają: Dominik Sudoł - adres email: sudomik@gmail.com i Marek Opitz - adres email: biuro@klubnowodworski.pl  .

Współpraca: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Cedry Wielkie, Gmina Elbląg, Lokalna Grupa Działania Spichlerz Żuławski, Żuławski Park Historyczny.

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145332

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.