Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.05.2015 12:34 Miasto:Elbląg Kategoria:Teatr Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
"Burza" Szekspira prosto z Londynu

Kostiumy wzorowane na tych sprzed 400 lat, stojące miejsca dla publiczności, wyjątkowa gra aktorska - wszystko po to, aby wszystko było prawie tak, jak kilkaset lat temu. W środę, 27 maja, w elbląskim kinie Światowid będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu Burza w wykonaniu słynnego teatru The Globe.

Prospero, książę Mediolanu, wygnany przez własnego brata, dzięki magii panuje na zaczarowanej wyspie. Za jedyne towarzystwo ma swą córkę Mirandę, ducha powietrznego Ariela i zdeformowanego potwora – niewolnika Kalibana. Prospero rozkazuje rozpętać burzę na morzu, aby statek, którym podróżuje obecny książę Mediolanu, został przygnany do brzegów wyspy. Zemsta wydaje się być w zasięgu ręki Prospera…

Przepojona magią i atmosferą niesamowitości Burza jest późnym dziełem Szekspira. Spektakl wyreżyserował Jeremy Herrin, który w 2011 roku przygotował dla The Globe docenione przez publiczność Wiele hałasu o nic.

Grający Prospera Roger Allam został uhonorowany m.in. Nagrodą Oliviera dla Najlepszego Aktora za rolę Falstaffa w obu częściach dramatu Henryk IV, wystawionego na deskach The Globe w 2010 roku. W inscenizacji występuje też m.in. Colin Morgan, znany z roli Merlina w serialu BBC o tym samym tytule. 

Warto podkreślić, że aktorzy grają w budynku… bez dachu, a widzowie zajmują miejsca stojące - tak, jak to bywało w londyńskim teatrze XVI i XVII wieku. Artyści występują w kostiumach wzorowanych na tych z epoki, dekoracje są uzależnione od architektury budynku, jego kształtu, a jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie - jak w czasach Szekspira i królowej Elżbiety I - mężczyźni. 

Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround. Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition. Spektakl jest z polskimi napisami. Początek: godz. 18.30. Bilety kosztują: 30/ 25 zł (normalny/ ulgowy) i 20 zł (grupy powyżej 15 osób).

 

reżyseria: Jeremy Herrin
scenografia i kostiumy:  Max Jones
muzyka: Stephen Warbeck
czas trwania: 169 minut

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184931

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.