Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Magia Peru

- Kraje Ameryki Łacińskiej przyciągają mnie jak magnes. Zwiedziłem niemal wszystkie państwa tego regionu. Ostatnią wyprawą była podróż przez dżunglę wodami Amazonki. Wiosną 2015 roku odwiedziłem Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Argentynę. Na jesieni planuję kolejną wyprawę na Kubę i do Boliwii - mówi Ryszard Sobolewski, policjant i podróżnik, którego zdjęcia pokaże Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

Ryszard Sobolewski tak mówi o sobie:

"Pasja fotografowania ogarnęła mnie już w szkole podstawowej. W szkole średniej w Węgrowie prowadziłem pracownię fotograficzną. Wykonywałem zdjęcia reklamujące szkołę, a także w tym okresie moje zdjęcia ukazały się pierwszy raz na wystawach fotograficznych. Również po raz pierwszy zostały opublikowane w Tygodniku Siedleckim.

Zawodowo jestem oficerem policji i tutaj też nie rozstaję się z fotografią. Jestem ekspertem fotografii kryminalistycznej w Instytucie Badawczym Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Wykonuję ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywa istotną rolę. Kształcę przyszłych ekspertów fotografii, prowadzę szkolenia dla sędziów, prokuratorów oraz funkcjonariuszy pionów operacyjnych policji odnośnie zastosowania i możliwości różnych technik fotograficznych w badaniach kryminalistycznych. Ponadto współpracuję ze specjalistycznymi pismami, takimi jak: Problemy Kryminalistyki, Foto - Kurier, Ochrona Zabytków, Gazeta Policyjna, Poznaj Świat. Jestem autorem licznych artykułów dotyczących problematyki fotografii badawczej – kryminalistycznej. Zdjęcia mojego autorstwa wykorzystywane są przez ekspertów różnych dziedzin. Od 2002 roku jestem członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Będąc dzieckiem marzyłem, aby w dorosłym życiu zostać fotoreporterem, policjantem, dziennikarzem albo podróżnikiem. W zasadzie ziściły się moje wszystkie marzenia. (...) W 2010 roku za wieloletnie propagowanie kultury meksykańskiej, jako jeden z 20 dziennikarzy z całego świata, zostałem zaproszony do Meksyku i przyjęty przez prezydenta Felipe Calderona, natomiast w 2012 roku przez rząd Ekwadoru zostałem uhonorowany tytułem Przyjaciela Narodu Ekwadorskiego. 

Jednak marzenia się spełniają."

Wernisaż fotogramów Ryszarda Sobolewskiego odbędzie się 22 maja (piątek), o godz. 18. W programie znajdzie się także występ peruwiańskiego zespołu Los Companieros. Wstęp wolny. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje Ambasada Republiki Peru w Polsce. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389106

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.